Andreea Gheorghe-locul 5, Rebeca Cândescu-locul 10, Karina Vasile-locul 24 și Emilia Corbu-locul 27 la Campionatul European de la Soci, în proba de floretă cadeți feminin individual

1196

Localitatea rusă Soci găzduiește în perioada 2-11 martie 2018 o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori. Fost organizator al Jocurilor Olimpice de Iarnă în 2014 și viitor oraș-gazdă a mai multor meciuri de la Campionatul Mondial de fotbal din acest an, Soci are pistă de Formula 1 și este inclus în calendarul Campionatului Mondial. La ediția din acest an a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori România este reprezentată de 42 de sportivi și 14 antrenori.
Sâmbătă, 3 martie 2018, la Soci au avut loc două noi probe individuale dedicate cadeților: spadă masculin și floretă feminin. De la ora 11:00, 71 de floretiste de pe întreg continentul s-au duelat pentru medalii. România a fost prezentă în această probă cu patru sportive: Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Emilia Corbu (CSTA București), Andreea Gheorghe (CSA Steaua) și Karina Vasile (ACS Balestra). Și țara noastră a fost din nou extrem de aproape de prima medalie de la Soci. După o evoluție excelentă, Andreea Gheorghe (CSA Steaua) a fost eliminată pe tabloul de 8 și a terminat proba pe locul 5! Celelalte trei floretiste s-au clasat pe următoarele poziții la Soci: Rebeca Cândescu (CSA Steaua) – locul 10, Karina Vasile (ACS Balestra) – locul 24 și Emilia Corbu (CSTA București) – locul 27.
Podiumul probei de floretă cadeți feminin individual de la Soci arată astfel: 1. Adelina Buikbulatova (Rusia), 2. Claudia Memoli (Italia), 3. Elena Petrova (Rusia) și Martina Favaretto (Italia).
Rezultatele de azi ale floretistelor românce la Soci au fost următoarele:
GRUPELE PRELIMINARE

TABLOUL DE 64
Andreea Gheorghe – liber
Rebeca Cândescu – liber
Karina Vasile – Phoebe Newton-Hughes (Marea Britanie) 15-9
Emilia Corbu – Angelina Philipp (Germania) 15-11
TABLOUL DE 32
Andreea Gheorghe – Malwina Kolodziejczyk (Polonia) 15-11
Rebeca Cândescu – Eliska Malickova (Cehia) 15-3
Karina Vasile – Marta Karide (Portugalia) 5-15
Emilia Corbu – Ariadna Castro (Spania) 11-15
TABLOUL DE 16
Andreea Gheorghe – Sophie Irene Brunets (Germania) 15-9
Rebeca Cândescu – Eleonora Berno (Italia) 13-15
TABLOUL DE 8
Andreea Gheorghe – Martina Favaretto (Italia) 11-15.
Programul următoarelor opt zile de concurs de la Soci este următorul:
DUMINICĂ, 4 MARTIE 2018
Ora 9:00 – floretă masculin cadeți individual;
Ora 12:00 – sabie feminin cadeți individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de floretă masculin cadeți individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie feminin cadeți individual;
LUNI, 5 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin cadeți echipe;
Ora 12:00 – sabie masculin cadeți echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă feminin cadeți echipe, floretă feminin cadeți echipe și sabie masculin cadeți echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă feminin cadeți echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă feminin cadeți echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie masculin cadeți echipe;
MARȚI, 6 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă masculin cadeți echipe;
Ora 12:00 – sabie feminin cadeți echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă masculin cadeți echipe, floretă masculin cadeți echipe și sabie feminin cadeți echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă masculin cadeți echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă masculin cadeți echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie feminin cadeți echipe;
MIERCURI, 7 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 12:00 – sabie masculin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă feminin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie masculin juniori individual;
JOI, 8 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă masculin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de floretă feminin juniori individual;
VINERI, 9 MARTIE 2018
Ora 9:00 – floretă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – sabie feminin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de floretă masculin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie feminin juniori individual;
SÂMBĂTĂ, 10 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin juniori echipe;
Ora 12:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă feminin juniori echipe, floretă feminin juniori echipe și sabie masculin juniori echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă feminin juniori echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă feminin juniori echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie masculin juniori echipe;
DUMINICĂ, 11 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – sabie feminin juniori echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă masculin juniori echipe, floretă masculin juniori echipe și sabie feminin juniori echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă masculin juniori echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă masculin juniori echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie feminin juniori echipe;
Ora 18:45 – festivitatea de închidere a Campionatului European de cadeți și juniori de la Soci 2018.
Programul este adaptat după ora României.
GALERIE FOTO cu scrimerii români de la Soci puteți vedea AICI.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Soci.
FOTO: Augusto BIZZI