Mihaela Leonte-locul 20, Andrada Ghica-locul 26, Talida Enache-locul 44 și Claudia Durău-locul 56 la Campionatul European de la Soci, în proba de spadă cadeți feminin individual

1324

Localitatea rusă Soci găzduiește în perioada 2-11 martie 2018 o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori. Fost organizator al Jocurilor Olimpice de Iarnă în 2014 și viitor oraș-gazdă a mai multor meciuri de la Campionatul Mondial de fotbal din acest an, Soci are pistă de Formula 1 și este inclus în calendarul Campionatului Mondial. La ediția din acest an a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori, România este reprezentată de 42 de sportivi și 14 antrenori.
Vineri, 2 martie 2018, în prima zi de concurs au avut loc cele dintâi probe individuale dedicate cadeților: spadă feminin și sabie masculin. De la ora 9:00, ora României, 81 de spadasine din întreaga Europă s-au duelat pentru medalii în proba de spadă cadeți feminin individual. Pentru țara noastră au tras următoarele: Mihaela Leonte (CSS Quarto), Andrada Ghica (ACS Stesial), Talida Enache (CS UNEFS) și Claudia Durău (LPS Craiova).
Cel mai bun rezultat al delegației noastre în proba de spadă cadeți feminin individual de la Soci a fost obținut de către Mihaela Leonte (foto). Legitimată la CSS Quarto București, Mihaela a fost eliminată în 32 și s-a clasat la final pe locul 20. Celelalte trei spadasine românce au încheiat proba de la Soci pe următoarele poziții: Andrada Ghica (ACS Stesial) – locul 26, Talida Enache (CS UNEFS) – locul 44 și Claudia Durău (LPS Craiova) – locul 56.
Podiumul probei de spadă cadeți feminin individual de la Soci arată astfel: 1. Eszter Muhari (Ungaria), 2. Kinga Dekany (Ungaria), 3. Karolina Staszulonek (Polonia) și Sara Maria Kowalczyk (Italia).
Rezultatele de azi ale spadasinelor românce au fost următoarele:
GRUPE PRELIMINARE

TABLOUL DE 64
Mihaela Leonte – Ella Minnullina (Rusia) 15-10
Andrada Ghica – Talida Enache 15-14
Claudia Durău – Kinga Dekany (Ungaria) 10-15
TABLOUL DE 32
Mihaela Leonte – Nikol Feygin (Israel) 14-15
Andrada Ghica – Marta Lombardi (Italia) 5-15.
Programul următoarelor nouă zile de concurs de la Soci este următorul:
SÂMBĂTĂ, 3 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți individual;
Ora 12:00 – floretă feminin cadeți individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă masculin cadeți individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de floretă feminin cadeți individual;
DUMINICĂ, 4 MARTIE 2018
Ora 9:00 – floretă masculin cadeți individual;
Ora 12:00 – sabie feminin cadeți individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de floretă masculin cadeți individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie feminin cadeți individual;
LUNI, 5 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin cadeți echipe;
Ora 12:00 – sabie masculin cadeți echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă feminin cadeți echipe, floretă feminin cadeți echipe și sabie masculin cadeți echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă feminin cadeți echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă feminin cadeți echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie masculin cadeți echipe;
MARȚI, 6 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă masculin cadeți echipe;
Ora 12:00 – sabie feminin cadeți echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă masculin cadeți echipe, floretă masculin cadeți echipe și sabie feminin cadeți echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă masculin cadeți echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă masculin cadeți echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie feminin cadeți echipe;
MIERCURI, 7 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 12:00 – sabie masculin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă feminin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie masculin juniori individual;
JOI, 8 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă masculin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de floretă feminin juniori individual;
VINERI, 9 MARTIE 2018
Ora 9:00 – floretă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – sabie feminin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de floretă masculin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie feminin juniori individual;
SÂMBĂTĂ, 10 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin juniori echipe;
Ora 12:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă feminin juniori echipe, floretă feminin juniori echipe și sabie masculin juniori echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă feminin juniori echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă feminin juniori echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie masculin juniori echipe;
DUMINICĂ, 11 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – sabie feminin juniori echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă masculin juniori echipe, floretă masculin juniori echipe și sabie feminin juniori echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă masculin juniori echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă masculin juniori echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie feminin juniori echipe;
Ora 18:45 – festivitatea de închidere a Campionatului European de cadeți și juniori de la Soci 2018.
Programul este adaptat după ora României.
GALERIE FOTO cu scrimerii români de la Soci puteți vedea AICI.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Soci.
FOTO: Augusto BIZZI