Andrei Păștin-locul 6, Rareș Ailinca-locul 14, Alexandru Zmău-locul 16 și Elton Dincă-locul 21 la Campionatul European de la Soci, în proba de sabie cadeți masculin individual

1262

Localitatea rusă Soci găzduiește în perioada 2-11 martie 2018 o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori. Fost organizator al Jocurilor Olimpice de Iarnă în 2014 și viitor oraș-gazdă a mai multor meciuri de la Campionatul Mondial de fotbal din acest an, Soci are pistă de Formula 1 și este inclus în calendarul Campionatului Mondial. La ediția din acest an a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori, România este reprezentată de 42 de sportivi și 14 antrenori.
Vineri, 2 martie 2018, în prima zi de concurs au avut loc cele dintâi probe individuale dedicate cadeților: spadă feminin și sabie masculin. De la ora 12:00, 56 de sportivi au tras în proba de sabie cadeți masculin individual. Pentru România au concurat: Rareș Ailinca(CSM Brașov), Andrei Păștin (CS Dinamo), Elton Dincă (CS Riposta) și Alexandru Zmău (CSM Iași). Iar România a fost extrem de aproape de o primă medalie la Soci. Andrei Păștin (foto) a fost la o singură tușă de semifinale, după ce a cedat dramatic în 8, scor 14-15, cu Balazs Kaiser (Ungaria). În final, sportivul de la CS Dinamo s-a clasat pe locul 6! Ceilalți trei sabreri români au încheiat proba de la Soci pe următoarele poziții: Rareș Ailinca(CSM Brașov) – locul 14, Alexandru Zmău (CSM Iași) – locul 16 și Elton Dincă (CS Riposta) – locul 21.
Podiumul probei de sabie cadeți masculin individual arată astfel: 1. Magamed Khalimbekov (Rusia), 2. Ian Ren (Marea Britanie), 3. Oleg Yuszhakov (Rusia) și Balazs Kaiser (Ungaria).
Rezultatele sabrerilor români de azi de la Soci au fost următoarele:
GRUPE PRELIMINARE

TABLOUL DE 64
Andrei Păștin – liber
Elton Dincă – liber
Rareș Ailinca – liber
Alexandru Zmău – Tei Zavirsek Zorz (Slovacia) 15-9
TABLOUL DE 32
Andrei Păștin – Umut Kaya (Turcia) 15-10
Alexandru Zmău – Edgar Alexanyan (Rusia) 15-14
Rareș Ailinca – Krisztian Rabb (Ungaria) 15-14
Elton Dincă – Alonso Santamaria (Spania) 12-15
TABLOUL DE 16
Andrei Păștin – Tamas Urban (Ungaria) 15-13
Rareș Ailinca – Ian Ren (Marea Britanie) 9-15
Alexandru Zmău – Matyas Baaken (Ungaria) 9-15
TABLOUL DE 8
Andrei Păștin – Balazs Kaiser (Ungaria) 14-15.
Programul următoarelor nouă zile de concurs de la Soci este următorul:
SÂMBĂTĂ, 3 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți individual;
Ora 12:00 – floretă feminin cadeți individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă masculin cadeți individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de floretă feminin cadeți individual;
DUMINICĂ, 4 MARTIE 2018
Ora 9:00 – floretă masculin cadeți individual;
Ora 12:00 – sabie feminin cadeți individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de floretă masculin cadeți individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie feminin cadeți individual;
LUNI, 5 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin cadeți echipe;
Ora 12:00 – sabie masculin cadeți echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă feminin cadeți echipe, floretă feminin cadeți echipe și sabie masculin cadeți echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă feminin cadeți echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă feminin cadeți echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie masculin cadeți echipe;
MARȚI, 6 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă masculin cadeți echipe;
Ora 12:00 – sabie feminin cadeți echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă masculin cadeți echipe, floretă masculin cadeți echipe și sabie feminin cadeți echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă masculin cadeți echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă masculin cadeți echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie feminin cadeți echipe;
MIERCURI, 7 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 12:00 – sabie masculin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă feminin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie masculin juniori individual;
JOI, 8 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă masculin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de floretă feminin juniori individual;
VINERI, 9 MARTIE 2018
Ora 9:00 – floretă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – sabie feminin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de floretă masculin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie feminin juniori individual;
SÂMBĂTĂ, 10 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin juniori echipe;
Ora 12:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă feminin juniori echipe, floretă feminin juniori echipe și sabie masculin juniori echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă feminin juniori echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă feminin juniori echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie masculin juniori echipe;
DUMINICĂ, 11 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – sabie feminin juniori echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă masculin juniori echipe, floretă masculin juniori echipe și sabie feminin juniori echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă masculin juniori echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă masculin juniori echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie feminin juniori echipe;
Ora 18:45 – festivitatea de închidere a Campionatului European de cadeți și juniori de la Soci 2018.
Programul este adaptat după ora României.
GALERIE FOTO cu scrimerii români de la Soci puteți vedea AICI.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Soci.
FOTO: Augusto BIZZI