ACUM LIVE: Campionatul European de la Soci, ziua 1, proba 1: Leonte, Ghica, Enache și Durău trag în proba de spadă cadeți feminin individual

1173

Localitatea rusă Soci găzduiește în perioada 2-11 martie 2018 o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori. Fost organizator al Jocurilor Olimpice de Iarnă în 2014 și viitor oraș-gazdă a mai multor meciuri de la Campionatul Mondial de fotbal din acest an, Soci are pistă de Formula 1 și este inclus în calendarul Campionatului Mondial.
La ediția din acest an a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori, România este reprezentată de 42 de sportivi și 14 antrenori.
Vineri, 2 martie 2018, în prima zi de concurs au loc cele dintâi probe individuale dedicate cadeților: spadă feminin și sabie masculin. De la ora 9:00, ora României, 81 de spadasine din întreaga Europă se vor duela pentru medalii în proba de spadă cadeți feminin individual. Pentru țara noastră vor trage următoarele: Mihaela Leonte (CSS Quarto), Andrada Ghica (ACS Stesial), Talida Enache (CS UNEFS) și Claudia Durău (LPS Craiova).
Evoluția LIVE a spadasinelor românce la Soci pote fi urmărită AICI.
Programul celor zece zile de concurs de la Soci este următorul:
VINERI, 2 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți individual;
Ora 12:00 – sabie masculin cadeți individual;
Ora 17:00 – festivitatea de deschidere a competiției;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă feminin cadeți individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie masculin cadeți individual;
SÂMBĂTĂ, 3 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți individual;
Ora 12:00 – floretă feminin cadeți individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă masculin cadeți individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de floretă feminin cadeți individual;
DUMINICĂ, 4 MARTIE 2018
Ora 9:00 – floretă masculin cadeți individual;
Ora 12:00 – sabie feminin cadeți individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de floretă masculin cadeți individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie feminin cadeți individual;
LUNI, 5 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin cadeți echipe;
Ora 12:00 – sabie masculin cadeți echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă feminin cadeți echipe, floretă feminin cadeți echipe și sabie masculin cadeți echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă feminin cadeți echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă feminin cadeți echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie masculin cadeți echipe;
MARȚI, 6 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă masculin cadeți echipe;
Ora 12:00 – sabie feminin cadeți echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă masculin cadeți echipe, floretă masculin cadeți echipe și sabie feminin cadeți echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă masculin cadeți echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă masculin cadeți echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie feminin cadeți echipe;
MIERCURI, 7 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 12:00 – sabie masculin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă feminin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie masculin juniori individual;
JOI, 8 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă masculin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de floretă feminin juniori individual;
VINERI, 9 MARTIE 2018
Ora 9:00 – floretă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – sabie feminin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de floretă masculin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie feminin juniori individual;
SÂMBĂTĂ, 10 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin juniori echipe;
Ora 12:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă feminin juniori echipe, floretă feminin juniori echipe și sabie masculin juniori echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă feminin juniori echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă feminin juniori echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie masculin juniori echipe;
DUMINICĂ, 11 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – sabie feminin juniori echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă masculin juniori echipe, floretă masculin juniori echipe și sabie feminin juniori echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă masculin juniori echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă masculin juniori echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie feminin juniori echipe;
Ora 18:45 – festivitatea de închidere a Campionatului European de cadeți și juniori de la Soci 2018.
Programul este adaptat după ora României.
GALERIE FOTO cu scrimerii români de la Soci puteți vedea AICI.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Soci.
FOTO: Augusto BIZZI