42 de scrimeri vor reprezenta România la Campionatul European de cadeți și juniori de la Soci

1222

Localitatea rusă Soci va găzdui în perioada 2-11 martie 2018 o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori. Fost organizator al Jocurilor Olimpice de Iarnă în 2014 și viitor oraș-gazdă a mai multor meciuri de la Campionatul Mondial de fotbal din acest an, Soci are pistă de Formula 1 și este inclus în calendarul Campionatului Mondial.
La ediția din acest an a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori, România va fi reprezentată de 42 de sportivi și 14 antrenori. Cei care vor trage pentru țara noastră pe planșele din Rusia sunt:
CADEȚI
FLORETĂ MASCULIN: Alexandru Pîrva, Alexandru Sîrb, Răzvan Cristian;
SPADĂ MASCULIN: Sebastian Popescu, Daniel Popa, Răzvan Crăciun, Dorel Dincă;
SABIE MASCULIN: Rareș Ailinca, Andrei Păștin, Elton Dincă, Alexandru Zmău;
FLORETĂ FEMININ: Rebeca Cândescu, Emilia Corbu, Andreea Gheorghe, Karina Vasile;
SPADĂ FEMININ: Claudia Durău, Talida Enache, Andrada Ghica, Mihaela Leonte;
SABIE FEMININ: Ilinca Pantiș, Maria Badea, Maria Matei, Felicia Iacob;
JUNIORI
FLORETĂ MASCULIN: Silviu Roșu, Alexandru Pîrva;
SPADĂ MASCULIN: Marton Szep, Mihail Oprea, Adam Macska, Mihai Bigea;
SABIE MASCULIN: Rareș Ailinca, George Dragomir, Răzvan Stănescu, Răzvan Ursachi;
FLORETĂ FEMININ: Rebeca Cândescu, Anca Săveanu, Teodora Sîrbu, Raluca Văcărașu;
SPADĂ FEMININ: Alexandra Predescu, Denisa Barosan, Bianca Benea, Zsuzsa Schlier;
SABIE FEMININ: Cerasela Drăgan, Andreea Lupu, Sabina Martiș, Ioana Radu.
Cu excepția probei de floretă juniori masculin echipe, România va fi prezentă la Soci în toate probele!
ANTRENORI: Rareș Dumitrescu, Lucian Dina, Marius Gălățanu, Florin Gheorghe, Nicolae Ille, Marcela Mincu, Lehel Nagy, Constantin Sandu, Alexandru Sirițeanu, Petrică Ungureanu, Alina Ciuculescu, Cristian Lupu, Emil Oancea, Iulian Bratu.
MASEUR: Mircea Lascăr.
MEDIC: Mihaela Popescu.
ȘEF DELEGAȚIE: Cristian Mihai.
Programul celor zece zile de concurs de la Soci este următorul:
VINERI, 2 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți individual;
Ora 12:00 – sabie masculin cadeți individual;
Ora 17:00 – festivitatea de deschidere a competiției;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă feminin cadeți individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie masculin cadeți individual;
SÂMBĂTĂ, 3 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți individual;
Ora 12:00 – floretă feminin cadeți individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă masculin cadeți individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de floretă feminin cadeți individual;
DUMINICĂ, 4 MARTIE 2018
Ora 9:00 – floretă masculin cadeți individual;
Ora 12:00 – sabie feminin cadeți individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de floretă masculin cadeți individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie feminin cadeți individual;
LUNI, 5 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin cadeți echipe;
Ora 12:00 – sabie masculin cadeți echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă feminin cadeți echipe, floretă feminin cadeți echipe și sabie masculin cadeți echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă feminin cadeți echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă feminin cadeți echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie masculin cadeți echipe;
MARȚI, 6 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă masculin cadeți echipe;
Ora 12:00 – sabie feminin cadeți echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă masculin cadeți echipe, floretă masculin cadeți echipe și sabie feminin cadeți echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă masculin cadeți echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă masculin cadeți echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie feminin cadeți echipe;
MIERCURI, 7 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 12:00 – sabie masculin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă feminin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie masculin juniori individual;
JOI, 8 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă masculin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de floretă feminin juniori individual;
VINERI, 9 MARTIE 2018
Ora 9:00 – floretă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – sabie feminin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de floretă masculin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie feminin juniori individual;
SÂMBĂTĂ, 10 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin juniori echipe;
Ora 12:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă feminin juniori echipe, floretă feminin juniori echipe și sabie masculin juniori echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă feminin juniori echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă feminin juniori echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie masculin juniori echipe;
DUMINICĂ, 11 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – sabie feminin juniori echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă masculin juniori echipe, floretă masculin juniori echipe și sabie feminin juniori echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă masculin juniori echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă masculin juniori echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie feminin juniori echipe;
Ora 18:45 – festivitatea de închidere a Campionatului European de cadeți și juniori de la Soci 2018.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Soci.