Campionatul European de scrimă de la Tbilisi, ziua 1: Bianca Pascu trage în proba de sabie feminin individual

1202

Capitala Georgiei, Tbilisi, găzduiește în perioada 12-17 iunie 2017, o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru seniori. România este reprezentată la întrecerea de la Tbilisi de o delegație formată din 24 de persoane: 15 sportivi, 4 antrenori, 2 oficiali, 1 medic, 1 maseur și 1 preparator fizic.
Sportivii care ne reprezintă în Georgia sunt următorii:
SABIE FEMININ: Bianca Pascu (CS Dinamo);
FLORETĂ FEMININ: Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Maria Boldor (CSA Steaua);
SPADĂ MASCULIN: Adrian Dabija (CS Dinamo), Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare), Andrei Timoce (CSM Satu Mare), Alin Sbîrcia (CSU Craiova);
SABIE MASCULIN: Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo), Iulian Teodosiu (CS Dinamo), Alin Badea (CSA Steaua), George Iancu (CSA Steaua);
SPADĂ FEMININ: Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua), Raluca Sbîrcia (CSU Craiova), Adela Danciu (CSU Craiova).
Antrenor sabie feminin și sabie masculin: Florin Zalomir;
Antrenor floretă feminin: Ducu Petre;
Antrenor spadă masculin: Petrică Ungureanu;
Antrenor spadă feminin: George Epurescu;
Preparator fizic: Cătălin Pop;
Maseur: Mircea Lascăr;
Medic: Ion Mihai;
Președinte: Laura Cârlescu Badea;
Șef delegație: Cristian Mihai.
Luni, 12 iunie 2017, în prima zi de concurs au loc probele de floretă masculin individual și sabie feminin individual. Pentru România, Bianca Pascu (CS Dinamo) concurează azi, de la ora 10:00, în proba de sabie feminin individual.
Evoluția LIVE a Biancăi Pascu la Tbilisi poate fi urmărită AICI.
Programul celor șase zile de concurs de la Tbilisi este următorul:
LUNI, 12 IUNIE
Ora 8:00 – floretă masculin individual;
Ora 10:00 – sabie feminin individual;
Ora 17:00 – ceremonia de deschidere și finalele la floretă masculin și sabie feminin individual;
MARȚI, 13 IUNIE
Ora 8:00 – floretă feminin individual;
Ora 8:00 – spadă masculin individual;
Ora 17:00 – finalele la floretă feminin și spadă masculin individual;
MIERCURI, 14 IUNIE
Ora 8:00 – sabie feminin echipe;
Ora 8:00 – floretă masculin echipe;
Ora 17:00 – finalele la sabie feminin și floretă masculin echipe;
JOI, 15 IUNIE
Ora 8:00 – spadă feminin individual;
Ora 8:00 – sabie masculin individual;
Ora 17:00 – finalele la spadă feminin și sabie masculin individual;
VINERI, 16 IUNIE
Ora 8:00 – floretă feminin echipe;
Ora 8:00 – spadă masculin echipe;
Ora 17:00 – finalele la floretă feminin și spadă masculin echipe;
SÂMBĂTĂ, 17 IUNIE
Ora 8:00 – spadă feminin echipe;
Ora 8:00 – sabie masculin echipe;
Ora 17:00 – ceremonia de închidere și finalele la spadă feminin și sabie masculin echipe.
Programul este adaptat după ora României (ora 8:00 în România este ora 9:00 în Georgia).
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Tbilisi.