15 sportivi vor reprezenta România la Campionatul European de scrimă seniori de la Tbilisi

1156

Capitala Georgiei, Tbilisi, va găzdui în perioada 12-17 iunie 2017, o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru seniori. România va fi reprezentată la întrecerea de la Tbilisi de o delegație formată din 24 de persoane: 15 sportivi, 4 antrenori, 2 oficiali, 1 medic, 1 maseur și 1 preparator fizic.
Sportivii care ne vor reprezenta în Georgia sunt următorii:
SABIE FEMININ: Bianca Pascu (CS Dinamo);
FLORETĂ FEMININ: Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Maria Boldor (CSA Steaua);
SPADĂ MASCULIN: Adrian Dabija (CS Dinamo), Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare), Andrei Timoce (CSM Satu Mare), Alin Sbîrcia (CSU Craiova);
SABIE MASCULIN: Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo), Iulian Teodosiu (CS Dinamo), Alin Badea (CSA Steaua), George Iancu (CSA Steaua);
SPADĂ FEMININ: Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua), Raluca Sbîrcia (CSU Craiova), Adela Danciu (CSU Craiova).
Antrenor sabie feminin și sabie masculin: Florin Zalomir;
Antrenor floretă feminin: Ducu Petre;
Antrenor spadă masculin: Petrică Ungureanu;
Antrenor spadă feminin: George Epurescu;
Preparator fizic: Cătălin Pop;
Maseur: Mircea Lascăr;
Medic: Ion Mihai;
Președinte: Laura Cârlescu Badea;
Șef delegație: Cristian Mihai.
Programul celor șase zile de concurs de la Tbilisi este următorul:
LUNI, 12 IUNIE
Ora 8:00 – floretă masculin individual;
Ora 8:00 – sabie feminin individual;
Ora 17:00 – ceremonia de deschidere și finalele la floretă masculin și sabie feminin individual;
MARȚI, 13 IUNIE
Ora 8:00 – floretă feminin individual;
Ora 8:00 – spadă masculin individual;
Ora 17:00 – finalele la floretă feminin și spadă masculin individual;
MIERCURI, 14 IUNIE
Ora 8:00 – sabie feminin echipe;
Ora 8:00 – floretă masculin echipe;
Ora 17:00 – finalele la sabie feminin și floretă masculin echipe;
JOI, 15 IUNIE
Ora 8:00 – spadă feminin individual;
Ora 8:00 – sabie masculin individual;
Ora 17:00 – finalele la spadă feminin și sabie masculin individual;
VINERI, 16 IUNIE
Ora 8:00 – floretă feminin echipe;
Ora 8:00 – spadă masculin echipe;
Ora 17:00 – finalele la floretă feminin și spadă masculin echipe;
SÂMBĂTĂ, 17 IUNIE
Ora 8:00 – spadă feminin echipe;
Ora 8:00 – sabie masculin echipe;
Ora 17:00 – ceremonia de închidere și finalele la spadă feminin și sabie masculin echipe.
Programul este adaptat după ora României (ora 8:00 în România este ora 9:00 în Georgia).
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Tbilisi.