Rebeca Cândescu-locul 7, Anca Săveanu-locul 57, Ana Boldor-locul 95 și Laura Vîrga-locul 102 la Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Plovdiv, în proba de floretă juniori feminin individual

1250

Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv a programat vineri, 7 aprilie 2017, ultimele două probe individuale de juniori – spadă masculin și floretă feminin – și primele două întreceri pe echipe – spadă feminin și sabie masculin. Dacă în întrecerile individuale tot azi am aflat clasamentele finale, probele pe echipe s-au disputat până la tabloul de 8.
De la ora 10:30, pe planșele din Bulgaria au concurat 112 sportive din întrega lume în proba de floretă juniori feminin individual. Patru dintre ele au fost din România: Anca Săveanu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara). Antrenor echipă: Ducu Petre.
Cel mai bun rezultat al delegației României în această probă a fost reușit de către Rebeca Cândescu. Legitimată la CSA Steaua, Rebeca a fost eliminată la o tușă pe tabloul de 8 și a încheiat concursul pe un meritoriu loc 7.
Celelalte sportive din România s-au clasat pe următoarele locuri: Anca Săveanu (CSA Steaua) – locul 57, Ana Boldor (CSU Poli Timișoara) – locul 95 și Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara) – locul 102.