Silviu Roșu-locul 57, Cristian Cândescu-locul 115, Alexandru Pîrva-locul 124 și Benjamin Bodo-locul 140 la Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Plovdiv, în proba de floretă juniori masculin individual

1162

Ziua a șasea a Campionatului Mondial de cadeți și juniori de la Plovdiv a programat joi, 6 aprilie, două noi probe individuale pentru juniori: floretă masculin și sabie feminin.
De la ora 8:30, 174 de sportivi din întreaga lume s-au duelat pentru medalii în proba de floretă juniori masculin individual. România a fost reprezentată în această întrecere de patru sportivi: Silviu Roșu (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua), Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara), Cristian Cândescu (CSA Steaua).  Antrenor echipă: Florin Gheorghe.
Cel mai bun rezultat al delegației României a fost obținut de către Silviu Roșu. Legitimat la CSA Steaua, Silviu a fost eliminat pe tabloul de 64 și a încheiat proba pe locul 57. Rezultatele de azi ale floretiștilor români la Plovdiv au fost următoarele:
GRUPE PRELIMINARE

TABLOUL DE 128
Silviu Roșu – Dominic de Almeida (Marea Britanie) 15-12
Alexandru Pîrva – Iskander Akhmetov (Rusia) 5-15
Cristian Cândescu – Guillaume Bianchi (Italia) 4-15
TABLOUL DE 64
Silviu Roșu – Kenta Suzumura (Japonia) 6-15.

Programul următoarelor patru zile de concurs de la Plovdiv este următorul:
VINERI, 7 APRILIE
Ora 8:30 – spadă masculin individual;
Ora 10:30 – floretă feminin individual;
Ora 13:40 – spadă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 15:00 – sabie masculin echipe, până la tabloul de 8;
SÂMBĂTĂ, 8 APRILIE
Ora 8:30 – sabie feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – floretă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 11:30 – sabie masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:15 – spadă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
DUMINICĂ, 9 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – spadă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 12:00 – sabie feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:45 – floretă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
LUNI, 10 APRILIE
Ora 10:00 – floretă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 11:00 – spadă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE