Sabina Martiș-locul 25, Cerasela Drăgan-locul 43, Ana Maria Ciobanu-locul 54 și Andreea Lupu-locul 61 la Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Plovdiv, în proba de sabie juniori feminin individual

1199

Ziua a șasea a Campionatului Mondial de cadeți și juniori de la Plovdiv a programat joi, 6 aprilie, două noi probe individuale pentru juniori: floretă masculin și sabie feminin.
De la ora 12:15, pe planșele de la Plovdiv s-au duelat 113 sportive în proba de sabie juniori feminin individual. România a fost reprezentată în această întrecere de patru sportive:  Sabina Martiș (CSA Steaua), Cerasela Drăgan (CSM Iași), Andreea Lupu (CSM Iași), Ana Maria Ciobanu (CSM Iași). Antrenor echipă: Alexandru Sirițeanu.
Cel mai bun rezultat al delegației României a fost obținut de către Sabina Martiș, de la CSA Steaua, care s-a clasat la final pe locul 25. Celelalte trei sabrere românce au încheiat întrecerea de la Plovdiv pe următoarele locuri: Cerasela Drăgan (CSM Iași) – locul 43, Ana Maria Ciobanu (CSM Iași) – locul 54, Andreea Lupu (CSM Iași) – locul 61.
Rezultatele de azi ale sabrerelor românce au fost:
GRUPE PRELIMINARE

TABLOUL DE 128
Cerasela Drăgan – liber
Sabina Martiș – liber
Ana Maria Ciobanu – Aylin Cakir (Turcia) 15-13
Andreea Lupu – Laura Lopez Guarin (Columbia) 15-12
TABLOUL DE 64
Cerasela Drăgan – Leidis Maris Veranes Mustelier (Cuba) 7-15
Sabina Martiș – Ioanna Efimova (Bulgaria) 15-8
Ana Maria Ciobanu – Olga Nikitina (Rusia) 8-15
Andreea Lupu – Julieta Toledo (Mexic) 13-15
TABLOUL DE 32
Sabina Martiș – Sofia Pozdniakova (Rusia) 14-15.
Programul următoarelor patru zile de concurs de la Plovdiv este următorul:
VINERI, 7 APRILIE
Ora 8:30 – spadă masculin individual;
Ora 10:30 – floretă feminin individual;
Ora 13:40 – spadă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 15:00 – sabie masculin echipe, până la tabloul de 8;
SÂMBĂTĂ, 8 APRILIE
Ora 8:30 – sabie feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – floretă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 11:30 – sabie masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:15 – spadă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
DUMINICĂ, 9 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – spadă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 12:00 – sabie feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:45 – floretă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
LUNI, 10 APRILIE
Ora 10:00 – floretă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 11:00 – spadă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE