Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Plovdiv, ziua 5, proba 9: Matei Aniculoesei, Petru Aniculoesei, George Dragomir și Răzvan Stănescu trag în proba de sabie juniori masculin individual

1240

Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Plovdiv continuă miercuri, 5 aprilie 2017, cu primele două probe individuale dedicate juniorilor: spadă feminin și sabie masculin.
De la ora 10:30, 146 de sabreri din întreaga lume se vor duela pentru medalii în proba de sabie juniori masculin individual. România este reprezentată în această probă de patru sportivi: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia), George Dragomir (CSM Unirea Slobozia), Petru Aniculoesei (CSA Steaua). Antrenor echipă: Marius Gălățanu.
Cei patru sabreri români vor intra în concurs în următoarele grupe preliminare:

Evoluția LIVE a sabrerilor români la Plovdiv poate fi urmărită AICI.
Pentru România vor concura în probele de juniori următorii sportivi:
Floretă masculin: Silviu Roșu (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua), Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara), Cristian Cândescu (CSA Steaua).  Antrenor echipă: Florin Gheorghe.
Floretă feminin: Anca Săveanu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara). Antrenor echipă: Ducu Petre.
Spadă masculin: Adrian Dabija (CS Dinamo), Adam Macska (CS Satu Mare), Marton Szep (CS Satu Mare), Mihai Oprea (LPS Craiova). Antrenor echipă: Petrică Ungureanu.
Spadă feminin: Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Alexandra Predescu (CSA Steaua), Bianca Benea (CSM Oradea), Denisa Barosan (CSA Steaua). Antrenori echipă: Cornel Milan, Nicolae Ille.
Sabie masculin: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia), George Dragomir (CSM Unirea Slobozia), Petru Aniculoesei (CSA Steaua). Antrenor echipă: Marius Gălățanu.
Sabie feminin: Sabina Martiș (CSA Steaua), Cerasela Drăgan (CSM Iași), Andreea Lupu (CSM Iași), Ana Maria Ciobanu (CSM Iași). Antrenor echipă: Alexandru Sirițeanu.
Căpitan de echipă: Marius Florea.
Șef delegație: Cristian Mihai.
Asistent medical: Simona Răduțu.
Programul următoarelor șase zile de concurs de la Plovdiv este următorul:
MIERCURI, 5 APRILIE
Ora 8:30 – spadă feminin individual;
Ora 10:30 – sabie masculin individual;
JOI, 6 APRILIE
Ora 8:30 – floretă masculin individual;
Ora 12:00 – sabie feminin individual;
VINERI, 7 APRILIE
Ora 8:30 – spadă masculin individual;
Ora 10:30 – floretă feminin individual;
Ora 13:40 – spadă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 15:00 – sabie masculin echipe, până la tabloul de 8;
SÂMBĂTĂ, 8 APRILIE
Ora 8:30 – sabie feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – floretă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 11:30 – sabie masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:15 – spadă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
DUMINICĂ, 9 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – spadă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 12:00 – sabie feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:45 – floretă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
LUNI, 10 APRILIE
Ora 10:00 – floretă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 11:00 – spadă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE