România a ocupat locul 4 la Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Plovdiv, în proba pe echipe mixte pentru cadeți

1264

Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv a programat marți, 4 aprilie 2017, ultima probă dedicată cadeților: echipe mixte. De la ora 10:00 au intrat în concurs 21 de formații, iar printre ele s-a numărat și România.
Echipa noastră a avut un parcurs foarte bun și a reușit să termine competiția pe locul 4. Pentru România au concurat următorii: Matei Aniculoesei (sabie-CSA Steaua), Adam Macska (spadă-CS Satu Mare), Sabina Martiș (sabie-CSA Steaua), Alexandru Pîrva (floretă-CSA Steaua), Silviu Roși (floretă-CSA Steaua), Anca Săveanu (floretă-CSA Steaua) și Zsuzsa Schlier (spadă-CSS Târgu Mureș).
Rezultatele echipei României în proba de cadeți echipe mixte au fost următoarele:
TABLOUL DE 32
România – Africa de Sud 30-10

TABLOUL DE 16
România – Germania 30-29

TABLOUL DE 8
România – SUA 30-25

SEMIFINALE
România – Rusia 19-30

FINALA MICĂ
România – Coreea de Sud 25-30.

Programul următoarelor șase zile de concurs de la Plovdiv este următorul:
JUNIORI
MIERCURI, 5 APRILIE
Ora 8:30 – spadă feminin individual;
Ora 10:30 – sabie masculin individual;
JOI, 6 APRILIE
Ora 8:30 – floretă masculin individual;
Ora 12:00 – sabie feminin individual;
VINERI, 7 APRILIE
Ora 8:30 – spadă masculin individual;
Ora 10:30 – floretă feminin individual;
Ora 13:40 – spadă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 15:00 – sabie masculin echipe, până la tabloul de 8;
SÂMBĂTĂ, 8 APRILIE
Ora 8:30 – sabie feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – floretă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 11:30 – sabie masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:15 – spadă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
DUMINICĂ, 9 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – spadă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 12:00 – sabie feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:45 – floretă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
LUNI, 10 APRILIE
Ora 10:00 – floretă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 11:00 – spadă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE și Florin Gheorghe