Rebeca Cândescu-locul 46, Anca Săveanu-locul 58 și Raluca Drăghici-locul 60 la Campionatul Mondial de cadeți și juniori la Plovdiv, în proba de floretă cadeți feminin individual

1269

Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv, ediția 2017, a programat luni, 3 aprilie, ultimele două probe individuale dedicate cadeților: floretă feminin și spadă masculin.
De la ora 8:30, pe planșele din Bulgaria au intrat în dueluri 91 de sportive în proba de floretă cadeți feminin individual. Printre acestea s-au aflat și trei românce: Anca Săveanu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Raluca Drăghici (CS Farul Constanța). Antrenor echipă: Ducu Petre.
Cea mai bună clasare pentru România în această probă a obținut-o Rebeca Cândescu, de la CSA Steaua, care s-a clasat la final pe poziția 46. Anca Săveanu (CSA Steaua) a ocupat locul 58, iar Raluca Drăghici (CS Farul Constanța) a încheiat întrecerea pe locul 60.
Rezultatele floretistelor românce la Plovdiv au fost următoarele:
GRUPE PRELIMINARE

TABLOUL DE 128
Rebeca Cândescu – liber
Anca Săveanu – Barbara Bodova (Slovacia) 15-5
Raluca Drăghici – Anahit Aloyan (Armenia) 15-6
TABLOUL DE 64
Raluca Drăghici – Natalie Minarik (SUA) 11-15
Anca Săveanu – Johanna Feron (Germania) 9-11
Rebeca Cândescu – Lara Bertola (Italia) 12-15.
Podiumul probei de floretă cadeți feminin individual de la Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv arată astfel: 1. Adelina Bikbulatova (Rusia), 2. Nora Hajas (Ungaria), 3. Amita Berthier (Singapore) și Natalie Minarik (SUA).
Programul următoarelor șapte zile de concurs de la Plovdiv este următorul:
CADEȚI
MARȚI, 4 APRILIE
Ora 8:30 – echipe mixte;

JUNIORI

MIERCURI, 5 APRILIE
Ora 8:30 – spadă feminin individual;
Ora 10:30 – sabie masculin individual;
JOI, 6 APRILIE
Ora 8:30 – floretă masculin individual;
Ora 12:00 – sabie feminin individual;
VINERI, 7 APRILIE
Ora 8:30 – spadă masculin individual;
Ora 10:30 – floretă feminin individual;
Ora 13:40 – spadă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 15:00 – sabie masculin echipe, până la tabloul de 8;
SÂMBĂTĂ, 8 APRILIE
Ora 8:30 – sabie feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – floretă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 11:30 – sabie masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:15 – spadă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
DUMINICĂ, 9 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – spadă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 12:00 – sabie feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:45 – floretă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
LUNI, 10 APRILIE
Ora 10:00 – floretă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 11:00 – spadă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE