Mihai Bigea-locul 25, Alexandru Oroian-locul 32 și Adam Macska-locul 33 la Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Plovdiv, în proba de spadă cadeți masculin individual

1174

Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv, ediția 2017, a programat luni, 3 aprilie, ultimele două probe individuale dedicate cadeților: floretă feminin și spadă masculin.
De la ora 10:30, pe planșele din Bulgaria au intrat în competiția pentru medalii 132 de sportivi în proba de spadă cadeți masculin individual. Printre aceștia s-au aflat și trei români: Adam Macska (CS Satu Mare), Mihai Bigea (LPS Craiova), Alexandru Oroian (CS Satu Mare). Antrenor echipă: Nagy Lehel.
Cel mai bun rezultat al delegației României a fost obținut de către Mihai Bigea, care s-a clasat la final pe locul 25. Alexandru Oroian a terminat al 32-lea, iar Adam Macska a ocupat poziția a 33-a.
Rezultatele de luni ale spadasinilor români de la Plovdiv au fost următoarele:
GRUPE PRELIMINARE

TABLOUL DE 128
Adam Macska – liber
Mihai Bigea – Dominic Paul (Marea Britanie) 15-11
Alexandru Oroian – Tobias Overgaard Jeppesen (Danemarca) 15-9
TABLOUL DE 64
Adam Macska – Roland Majnik (Ungaria) 13-15
Mihai Bigea – Minkwan Kim (Coreea de Sud) 15-13
Alexandru Oroian – Alexandros Gkogkos (Grecia) 15-13
TABLOUL DE 32
Mihai Bigea – Junyoung Park (Coreea de Sud) 9-15
Alexandru Oroian – Igor Korovin (Rusia) 14-15.
Podiumul probei de spadă cadeți masculin individual de la Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv este următorul: 1. Davide Di Veroli (Italia), 2. Ryan Griffiths (SUA), 3. Rafael Zagitov (Rusia) și Jonathan Piskovatskov (SUA).
Programul următoarelor șapte zile de concurs de la Plovdiv este următorul:
CADEȚI
MARȚI, 4 APRILIE
Ora 8:30 – echipe mixte;

JUNIORI

MIERCURI, 5 APRILIE
Ora 8:30 – spadă feminin individual;
Ora 10:30 – sabie masculin individual;
JOI, 6 APRILIE
Ora 8:30 – floretă masculin individual;
Ora 12:00 – sabie feminin individual;
VINERI, 7 APRILIE
Ora 8:30 – spadă masculin individual;
Ora 10:30 – floretă feminin individual;
Ora 13:40 – spadă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 15:00 – sabie masculin echipe, până la tabloul de 8;
SÂMBĂTĂ, 8 APRILIE
Ora 8:30 – sabie feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – floretă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 11:30 – sabie masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:15 – spadă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
DUMINICĂ, 9 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – spadă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 12:00 – sabie feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:45 – floretă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
LUNI, 10 APRILIE
Ora 10:00 – floretă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 11:00 – spadă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE