Silviu Roșu-locul 47, Alexandru Pîrva-locul 66 și Andrei Ionică-locul 106 la Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Plovdiv, în proba de floretă cadeți masculin individual

1702

Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Plovdiv, ediția 2017, a programat duminică, 2 aprilie, două noi probe pentru cadeți: sabie feminin individual și floretă masculin individual.
De la ora 9:30 au intrat pe planșe 119 sportivi în proba de floretă masculin individual. România a fost reprezentată în această probă de următorii: Silviu Roșu (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua), Andrei Ionică (CSA Steaua). Antrenor echipă: Florin Gheorghe.
Cel mai bun rezultat pentru țara noastră, în această probă, a fost obținut de către Silviu Roșu. Legitimat la CSA Steaua, Silviu s-a clasat la final pe poziția 47. Ceilalți doi floretiști români au obținut următoarele poziții: Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – locul 66 și Andrei Ionică (CSA Steaua) – locul 106.
Rezultatele de duminică ale floretiștilor români au fost următoarele:
GRUPE PRELIMINARE

TABLOUL DE 128
Silviu Roșu – Raman Bialiayeu (Belarus) 15-2
Alexandru Pîrva – Gergo Szemes (Ungaria) 13-15
TABLOUL DE 64
Silviu Roșu – Hans Wei Shen Yoong (Malaezia) 12-15.
Podiumul probei de floretă cadeți masculin individual de la Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv, ediția 2017, arată astfel: 1. Kirill Borodachev (Rusia), 2. Vladislav Mylnikov (Rusia), 3. Ivan Troshin (Rusia) și Alessio Di Tomasso (Italia).
Programul următoarelor opt zile de concurs de la Plovdiv este următorul:
CADEȚI
LUNI, 3 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin individual;
Ora 10:30 – spadă masculin individual;
MARȚI, 4 APRILIE
Ora 8:30 – echipe mixte;

JUNIORI

MIERCURI, 5 APRILIE
Ora 8:30 – spadă feminin individual;
Ora 10:30 – sabie masculin individual;
JOI, 6 APRILIE
Ora 8:30 – floretă masculin individual;
Ora 12:00 – sabie feminin individual;
VINERI, 7 APRILIE
Ora 8:30 – spadă masculin individual;
Ora 10:30 – floretă feminin individual;
Ora 13:40 – spadă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 15:00 – sabie masculin echipe, până la tabloul de 8;
SÂMBĂTĂ, 8 APRILIE
Ora 8:30 – sabie feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – floretă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 11:30 – sabie masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:15 – spadă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
DUMINICĂ, 9 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – spadă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 12:00 – sabie feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:45 – floretă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
LUNI, 10 APRILIE
Ora 10:00 – floretă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 11:00 – spadă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE