Sabina Martiș-locul 14, Ilinca Pantiș-locul 47 și Ioana Radu-locul 71 la Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Plovdiv, în proba de sabie cadeți feminin individual

1465

Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Plovdiv, ediția 2017, a continuat duminică, 2 aprilie, cu două noi probe pentru cadeți: sabie feminin individual și floretă masculin individual.
De la ora 8:45, 85 de sportive au intrat pe planșe în proba de sabie feminin individual. Trei dintre concurente au fost din România: Sabina Martiș (CSA Steaua), Ioana Radu (CSS Unirea Iași), Ilinca Pantiș (CS Riposta). Antrenor echipă: Cosmin Hâncianu.
Cel mai bun rezultat al delegației noastre a fost obținut în această probă de către Sabina Martiș. Legitimată la CSA Steaua, Sabina a terminat întrecerea pe locul 14. Celelalte două sportive din România au încheiat întrecerea de la Plovdi pe următoarele poziții: Ilinca Pantiș (CS Riposta) – locul 47 și Ioana Radu (CSS Unirea Iași) – locul 71.
Rezultatele de duminică ale sabrerelor românce au fost următoarele:
GRUPE PRELIMINARE

TABLOUL DE 128
Sabina Martiș – liber
Ilinca Pantiș – liber
TABLOUL DE 64
Sabina Martiș – Edith Johnson (SUA) 15-12
Ilinca Pantiș – Alina Klyuchnikova (Rusia) 8-15
TABLOUL DE 32
Sabina Martiș – Kara Linder (SUA) 15-10
TABLOUL DE 16
Sabina Martiș – Yoana Ilieva (Bulgaria) 14-15.
Podium probei de sabie cadeți feminin de la Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv, ediția 2017, arată astfel: 1. Liza Pusztai (Ungaria), 2. Alina Klyuchnikova (Rusia), 3. Natalia Botello (Mexic) și Elizabeth Tartakovsky (SUA).
Programul următoarelor opt zile de concurs de la Plovdiv este următorul:
CADEȚI
LUNI, 3 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin individual;
Ora 10:30 – spadă masculin individual;
MARȚI, 4 APRILIE
Ora 8:30 – echipe mixte;

JUNIORI

MIERCURI, 5 APRILIE
Ora 8:30 – spadă feminin individual;
Ora 10:30 – sabie masculin individual;
JOI, 6 APRILIE
Ora 8:30 – floretă masculin individual;
Ora 12:00 – sabie feminin individual;
VINERI, 7 APRILIE
Ora 8:30 – spadă masculin individual;
Ora 10:30 – floretă feminin individual;
Ora 13:40 – spadă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 15:00 – sabie masculin echipe, până la tabloul de 8;
SÂMBĂTĂ, 8 APRILIE
Ora 8:30 – sabie feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – floretă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 11:30 – sabie masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:15 – spadă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
DUMINICĂ, 9 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – spadă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 12:00 – sabie feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:45 – floretă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
LUNI, 10 APRILIE
Ora 10:00 – floretă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 11:00 – spadă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE