Zsuzsa Schlier-locul 6, Mihaela Leonte-locul 26 și Talida Enache-locul 35 la Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Plovdiv, în proba de spadă cadeți feminin individual

1279

Zsuzsa Schlier a obținut azi cel mai bun rezultat pentru România în prima zi a Campionatului Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv. Legitimată la CSS Târgu Mureș, Zsuzsa, care a ocupat locul 14 la Campionatul European de luna trecută, tot de la Plovdiv, s-a clasat sâmbătă, 1 aprilie 2017, pe locul 6 în proba de spadă cadeți feminin individual!
În proba de azi au participat, în total, 104 sportive, iar alături de Zsuzsa, România a mai fost reprezentată de Mihaela Leonte (CSS Quarto) – locul 26 și Talida Enache (CS UNEFS) – locul 35. Rezultatele spadasinelor românce au fost următoarele:
GRUPE PRELIMINARE

TABLOUL DE 128
Zsuzsa Schlier – liber
Talida Enache – liber
Mihaela Leonte – liber
TABLOUL DE 64
Zsuzsa Schlier – Charlotte Slater (Irlanda) 15-11
Mihaela Leonte – Outi Jaakkola (Finlanda) 15-13
Talida Enache – Veronika Bieleszova (Cehia) 11-15
TABLOUL DE 32
Zsuzsa Schlier – Dominika Pawlowska (Polonia) 15-13
Mihaela Leonte – Anna Coufalova (Cehia) 10-15
TABLOUL DE 16
Zsuzsa Schlier – Gaia Traditi (Italia) 15-13
TABLOUL DE 8
Zsuzsa Schlier – Aizanat Murtazaeva (Rusia) 12-15.
Podiumul probei de spadă cadeți feminin individual de la Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv 2017 este următorul: 1. Aizanat Murtazaeva (Rusia), 2. Tamara Gnam (Ungaria), 3. Anna Coufalova (Cehia) și Renata Petri (Ungaria).
Programul următoarelor nouă zile de concurs de la Plovdiv este următorul:
CADEȚI
DUMINICĂ, 2 APRILIE
Ora 8:45 – sabie feminin individual;
Ora 9:30 – floretă masculin individual;
LUNI, 3 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin individual;
Ora 10:30 – spadă masculin individual;
MARȚI, 4 APRILIE
Ora 8:30 – echipe mixte;

JUNIORI

MIERCURI, 5 APRILIE
Ora 8:30 – spadă feminin individual;
Ora 10:30 – sabie masculin individual;
JOI, 6 APRILIE
Ora 8:30 – floretă masculin individual;
Ora 12:00 – sabie feminin individual;
VINERI, 7 APRILIE
Ora 8:30 – spadă masculin individual;
Ora 10:30 – floretă feminin individual;
Ora 13:40 – spadă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 15:00 – sabie masculin echipe, până la tabloul de 8;
SÂMBĂTĂ, 8 APRILIE
Ora 8:30 – sabie feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – floretă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 11:30 – sabie masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:15 – spadă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
DUMINICĂ, 9 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – spadă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 12:00 – sabie feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:45 – floretă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
LUNI, 10 APRILIE
Ora 10:00 – floretă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 11:00 – spadă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE