Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Plovdiv, ziua 1, proba 1: Matei Aniculoesei, Andrei Păștin și Răzvan Stănescu trag în proba de sabie cadeți masculin individual

1210

Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv debutează sâmbătă, 1 aprilie 2017, cu primele două probe pentru cadeți: sabie masculin individual și spadă feminin individual.
De la ora 9:00 intră pe planșe 98 de sabreri, iar trei dintre ei sunt din România: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia), Andrei Păștin (CS Dinamo). Antrenor echipă: Adrian Cârlescu Badea.
Cei trei vor intra în concurs în următoarele grupe preliminare:

Evoluția LIVE a sabrerilor români la Plovdiv pote fi urmărită AICI.
România este prezentă în Bulgaria cu o delegație alcătuită din 33 de sportivi. Cei care vor trage pentru țara noastră pe planșele din Plovdiv sunt următorii:
CADEȚI
Floretă masculin: Silviu Roșu (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua), Andrei Ionică (CSA Steaua). Antrenor echipă: Florin Gheorghe.
Floretă feminin: Anca Săveanu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Raluca Drăghici (CS Farul Constanța). Antrenor echipă: Ducu Petre.
Spadă masculin: Adam Macska (CS Satu Mare), Mihai Bigea (LPS Craiova), Alexandru Oroian (CS Satu Mare). Antrenor echipă: Nagy Lehel.
Spadă feminin: Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Talida Enache (CS UNEFS), Mihaela Leonte (CSS Quarto). Antrenor echipă: Zoltan Szabo.
Sabie masculin: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia), Andrei Păștin (CS Dinamo). Antrenor echipă: Adrian Cârlescu Badea.
Sabie feminin: Sabina Martiș (CSA Steaua), Ioana Radu (CSS Unirea Iași), Ilinca Pantiș (CS Riposta). Antrenor echipă: Cosmin Hâncianu.
JUNIORI
Floretă masculin:
Silviu Roșu (CSA Steaua), Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara), Cristian Cândescu (CSA Steaua).  Antrenor echipă: Florin Gheorghe.
Floretă feminin: Anca Săveanu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara). Antrenor echipă: Ducu Petre.
Spadă masculin: Adrian Dabija (CS Dinamo), Adam Macska (CS Satu Mare), Marton Szep (CS Satu Mare), Mihai Oprea (LPS Craiova). Antrenor echipă: Petrică Ungureanu.
Spadă feminin: Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Alexandra Predescu (CSA Steaua), Bianca Benea (CSM Oradea), Denisa Barosan (CSA Steaua). Antrenori echipă: Cornel Milan, Nicolae Ille.
Sabie masculin: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia), George Dragomir (CSM Unirea Slobozia), Petru Aniculoesei (CSA Steaua). Antrenor echipă: Marius Gălățanu.
Sabie feminin: Sabina Martiș (CSA Steaua), Cerasela Drăgan (CSM Iași), Andreea Lupu (CSM Iași), Ana Maria Ciobanu (CSM Iași). Antrenor echipă: Alexandru Sirițeanu.
Căpitan de echipă: Marius Florea.
Șef delegație: Cristian Mihai.
Asistent medical: Simona Răduțu.
Programul celor zece zile de concurs de la Plovdiv este următorul:
CADEȚI
SÂMBĂTĂ, 1 APRILIE
Ora 9:00 – sabie masculin individual;
Ora 12:20 – spadă feminin individual;
DUMINICĂ, 2 APRILIE
Ora 8:45 – sabie feminin individual;
Ora 9:30 – floretă masculin individual;
LUNI, 3 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin individual;
Ora 10:30 – spadă masculin individual;
MARȚI, 4 APRILIE
Ora 8:30 – echipe mixte;

JUNIORI

MIERCURI, 5 APRILIE
Ora 8:30 – spadă feminin individual;
Ora 10:30 – sabie masculin individual;
JOI, 6 APRILIE
Ora 8:30 – floretă masculin individual;
Ora 12:00 – sabie feminin individual;
VINERI, 7 APRILIE
Ora 8:30 – spadă masculin individual;
Ora 10:30 – floretă feminin individual;
Ora 13:40 – spadă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 15:00 – sabie masculin echipe, până la tabloul de 8;
SÂMBĂTĂ, 8 APRILIE
Ora 8:30 – sabie feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – floretă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 11:30 – sabie masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:15 – spadă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
DUMINICĂ, 9 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – spadă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 12:00 – sabie feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:45 – floretă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
LUNI, 10 APRILIE
Ora 10:00 – floretă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 11:00 – spadă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE