Andrei Păștin-locul 10, Matei Aniculoesei-locul 25 și Răzvan Stănescu-locul 34 la Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Plovdiv, în proba de sabie cadeți masculin individual

1331

Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv a debutat sâmbătă, 1 aprilie 2017, cu primele două probe pentru cadeți: sabie masculin individual și spadă feminin individual.
De la ora 9:00 au intrat pe planșe 98 de sabreri, iar trei dintre ei au fost din România: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia), Andrei Păștin (CS Dinamo). Antrenor echipă: Adrian Cârlescu Badea.
În prima probă de la Mondialele din Bulgaria, cel mai bun rezultat al delegației României a fost obținut de Andrei Păștin. Legitimat la CS Dinamo, Andrei a fost eliminat pe tabloul de 16 și a încheiat concursul pe locul 10. Ceilalți doi sabreri români au încheiat proba de azi pe următoarele poziții: Matei Aniculoesei (CSA Steaua) – locul 25 și Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia) – locul 34.
Rezultatele sabrerilor români de sâmbătă, 1 aprilie 2017, de la Plovdiv, au fost următoarele:
GRUPE PRELIMINARE

TABLOUL DE 128
Andrei Păștin – liber
Matei Aniculoesei – liber
Răzvan Stănescu – liber
TABLOUL DE 64
Matei Aniculoesei – Hoi Chun Chang (Hong Kong) 15-14
Andrei Păștin – Panagiotis Kontoeidis (Grecia) 15-5
Răzvan Stănescu – Nikolaos Fragkozidis (Grecia) 12-15
TABLOUL DE 32
Andrei Păștin – Balazs Kaiser (Ungaria) 15-13
Matei Aniculoesei – Ganghyuk Lee (Coreea de Sud) 8-15
TABLOUL DE 16
Andrei Păștin – Jaeyoon Lim (Coreea de Sud) 14-15.
Podiumul probei de sabie cadeți masculin individual de la Campionatul Mondial de la Plovdiv 2017 arată astfel: 1. Ibrahim Ahmed Acar (Turcia), 2. Christopher Walker (SUA), 3. Jaeyoon Lim (Coreea de Sud) și Nikita Presnov (Rusia).
Programul următoarelor nouă zile de concurs de la Plovdiv este următorul:
CADEȚI
DUMINICĂ, 2 APRILIE
Ora 8:45 – sabie feminin individual;
Ora 9:30 – floretă masculin individual;
LUNI, 3 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin individual;
Ora 10:30 – spadă masculin individual;
MARȚI, 4 APRILIE
Ora 8:30 – echipe mixte;

JUNIORI

MIERCURI, 5 APRILIE
Ora 8:30 – spadă feminin individual;
Ora 10:30 – sabie masculin individual;
JOI, 6 APRILIE
Ora 8:30 – floretă masculin individual;
Ora 12:00 – sabie feminin individual;
VINERI, 7 APRILIE
Ora 8:30 – spadă masculin individual;
Ora 10:30 – floretă feminin individual;
Ora 13:40 – spadă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 15:00 – sabie masculin echipe, până la tabloul de 8;
SÂMBĂTĂ, 8 APRILIE
Ora 8:30 – sabie feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – floretă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 11:30 – sabie masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:15 – spadă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
DUMINICĂ, 9 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – spadă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 12:00 – sabie feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:45 – floretă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
LUNI, 10 APRILIE
Ora 10:00 – floretă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 11:00 – spadă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE