33 de sportivi vor reprezenta România la Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv

1312

La nicio lună de la finalul Campionatului European de cadeți și juniori, orașul bulgar Plovdiv găzduiește o nouă competiție importantă.
Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori are loc în perioada 1-10 aprilie, tot la Plovdiv. La start sunt așteptați peste 1.000 de sportivi din întreaga lume. România va fi prezentă în Bulgaria cu o delegație alcătuită din 33 de sportivi. Cei care vor trage pentru țara noastră pe planșele din Plovdiv sunt următorii:
CADEȚI
Floretă masculin: Silviu Roșu (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua), Andrei Ionică (CSA Steaua). Antrenor echipă: Florin Gheorghe.
Floretă feminin: Anca Săveanu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Raluca Drăghici (CS Farul Constanța). Antrenor echipă: Ducu Petre.
Spadă masculin: Adam Macska (CS Satu Mare), Mihai Bigea (LPS Craiova), Alexandru Oroian (CS Satu Mare). Antrenor echipă: Nagy Lehel.
Spadă feminin: Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Talida Enache (CS UNEFS), Mihaela Leonte (CSS Quarto). Antrenor echipă: Zoltan Szabo.
Sabie masculin: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia), Andrei Păștin (CS Dinamo). Antrenor echipă: Adrian Cârlescu Badea.
Sabie feminin: Sabina Martiș (CSA Steaua), Ioana Radu (CSS Unirea Iași), Ilinca Pantiș (CS Riposta). Antrenor echipă: Cosmin Hâncianu.
JUNIORI
Floretă masculin:
Silviu Roșu (CSA Steaua), Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara), Cristian Cândescu (CSA Steaua).  Antrenor echipă: Florin Gheorghe.
Floretă feminin: Anca Săveanu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara). Antrenor echipă: Ducu Petre.
Spadă masculin: Adrian Dabija (CS Dinamo), Adam Macska (CS Satu Mare), Marton Szep (CS Satu Mare), Mihai Oprea (LPS Craiova). Antrenor echipă: Petrică Ungureanu.
Spadă feminin: Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Alexandra Predescu (CSA Steaua), Bianca Benea (CSM Oradea), Denisa Barosan (CSA Steaua). Antrenori echipă: Cornel Milan, Nicolae Ille.
Sabie masculin: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia), George Dragomir (CSM Unirea Slobozia), Petru Aniculoesei (CSA Steaua). Antrenor echipă: Marius Gălățanu.
Sabie feminin: Sabina Martiș (CSA Steaua), Cerasela Drăgan (CSM Iași), Andreea Lupu (CSM Iași), Ana Maria Ciobanu (CSM Iași). Antrenor echipă: Alexandru Sirițeanu.
Căpitan de echipă: Marius Florea.
Șef delegație: Cristian Mihai.
Asistent medical: Simona Răduțu.
Programul celor zece zile de concurs de la Plovdiv este următorul:
CADEȚI
SÂMBĂTĂ, 1 APRILIE
Ora 9:00 – sabie masculin individual;
Ora 12:20 – spadă feminin individual;
DUMINICĂ, 2 APRILIE
Ora 8:45 – sabie feminin individual;
Ora 9:30 – floretă masculin individual;
LUNI, 3 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin individual;
Ora 10:30 – spadă masculin individual;
MARȚI, 4 APRILIE
Ora 8:30 – echipe mixte;

JUNIORI

MIERCURI, 5 APRILIE
Ora 8:30 – spadă feminin individual;
Ora 10:30 – sabie masculin individual;
JOI, 6 APRILIE
Ora 8:30 – floretă masculin individual;
Ora 12:00 – sabie feminin individual;
VINERI, 7 APRILIE
Ora 8:30 – spadă masculin individual;
Ora 10:30 – floretă feminin individual;
Ora 13:40 – spadă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 15:00 – sabie masculin echipe, până la tabloul de 8;
SÂMBĂTĂ, 8 APRILIE
Ora 8:30 – sabie feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – floretă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 11:30 – sabie masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:15 – spadă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
DUMINICĂ, 9 APRILIE
Ora 8:30 – floretă feminin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 9:00 – spadă masculin echipe, până la tabloul de 8;
Ora 12:00 – sabie feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 12:45 – floretă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
LUNI, 10 APRILIE
Ora 10:00 – floretă feminin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele;
Ora 11:00 – spadă masculin echipe, tabloul de 8, semifinalele și finalele.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE