Zsuzsa Schlier-locul 7, Denisa Barosan-locul 27, Bianca Benea-locul 57 și Alexandra Predescu-locul 58 la Campionatul European de la Plovdiv, în proba de spadă juniori feminin individual

1382

Campionatul European de la Plovdiv a programat marți, 7 martie 2017, ultimele două probe individuale pentru juniori: spadă feminin și sabie masculin.
De la ora 9:00, 87 de sportive s-au duelat în proba de spadă juniori feminin individual. România a fost reprezentată de patru sportive: Alexandra Predescu (CSA Steaua), Bianca Benea (CSM Oradea), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Denisa Barosan (CSA Steaua). Antrenor echipă: Cornel Milan.
Cel mai bun rezultat al delegației României a fost obținut de către Zsuzsa Schlier. Legitimată la CSS Târgu Mureș, Zsuzsa a fost la un pas de medalie, fiind eliminată pe tabloul de 8 de italianca Alessandra Bozza, scor 3-8.
Cele patru spadasine din România au încheiat concursul de la Plovdiv pe următoarele poziții: Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș) – locul 7, Denisa Barosan (CSA Steaua) – locul 27, Bianca Benea (CSM Oradea) – locul 57 și Alexandra Predescu (CSA Steaua) – locul 58.
Rezultatele spadasinelor românce la Plovdiv au fost următoarele:
GRUPELE PRELIMINARE

TABLOUL DE 128
Zsuzsa Schlier – liber
Denisa Barosan – liber
Alexandra Predescu – liber
Bianca Benea – liber
TABLOUL DE 64
Zsuzsa Schlier – Aurore Favre (Elveția) 15-10
Denisa Barosan – Karina Mantai (Germania) 14-6
Alexandra Predescu -Daria Filina (Rusia) 7-15
Bianca Benea – Darja Varfolomyeyeva (Ucraina) 8-15
TABLOUL DE 32
Zsuzsa Schlier – Sophia Weibrecht (Germania) 14-13
Denisa Barosan – Tamara Gnam (Ungaria) 5-15
TABLOUL DE 16
Zsuzsa Schlier – Katerin Doskova (Cehia) 15-8
TABLOUL DE 8
Zsuzsa Schlier – Alessandra Bozza (Italia) 3-8.
Programul următoarelor zile de concurs de la Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv este:
MIERCURI, 8 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 12:00  – sabie feminin juniori echipe;
JOI, 9 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 10:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE