Mihai Oprea-locul 24, Adrian Dabija-locul 43, Marton Szep-locul 55 și Adam Macska-locul 93 la Campionatul European de la Plovdiv, în proba de spadă juniori masculin individual

1203

Ziua a șaptea a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv a programat luni, 6 martie 2017, două noi probe pentru juniori: spadă masculin individual și floretă feminin individual.
De la ora 9:00, 106 sportivi s-au duelat în proba de spadă juniori masculin individual, iar patru dintre ei au fost din România: Adrian Dabija (CS Dinamo), Marton Szep (CS Satu Mare), Adam Macska (CS Satu Mare), Mihai Oprea  (LPS Craiova). Antrenor echipă: Petrică Ungureanu.
Cel mai bun rezultat al delegației României în această probă a fost reușit de către Mihai Oprea. Legitimat la LPS Craiova, Mihai a părăsit concursul pe tabloul de 32 și s-a clasat la final pe poziția 24. Ceilalți spadasini români au încheiat proba de azi pe următoarele locuri: Adrian Dabija (CS Dinamo), Marton Szep (CS Satu Mare) – locul 55, Adam Macska (CS Satu Mare) – locul 93.
Rezultatele spadasinilor români la Plovdiv au fost următoarele:
GRUPELE PRELIMINARE

TABLOUL DE 128
Mihai Oprea – liber
Adrian Dabija – liber
Marton Szep – Diego Balmori (Spania) 15-10
TABLOUL DE 64
Mihai Oprea – Pavel Dubouski (Belarus) 15-11
Adrian Dabija – Georgiy Bruev (Rusia) 10-15
Marton Szep – Damian Michalak (Polonia) 14-15
TABLOUL DE 32
Mihai Oprea – Wojciech Lubieniecki (Polonia) 10-15.
Podiumul probei de spadă juniori masculin individual de la Plovdiv arată astfel: 1. Jakub Jurka (Cehia), 2. Federico Vismara (Italia), 3. Rico Braun (Germania) și Valerio Cuomo (Italia).
Programul următoarelor zile de concurs de la Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv este:
MARTI, 7 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie masculin juniori individual;
MIERCURI, 8 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 12:00  -sabie feminin juniori echipe;
JOI, 9 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 10:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE