Ana Boldor-locul 16, Rebeca Cândescu-locul 18, Anca Săveanu-locul 37 și Laura Vîrga-locul 45 la Campionatul European de la Plovdiv, în proba de floretă juniori feminin individual

1323

Ziua a șaptea a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv a programat luni, 6 martie 2017, două noi probe pentru juniori: spadă masculin individual și floretă feminin individual.
De la ora 11:30, 61 de sportive s-au întrecut în proba de floretă juniori feminin individual. România a fost reprezentată de patru sportive: Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara), Anca Săveanu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua). Antrenor echipă: Virgil Sălișcan.
Cel mai bun rezultat al delegației României a fost obținut de către Ana Boldor, de la CSU Poli Timișoara, care a încheiat proba pe locul 16. Celelalte floretiste românce au terminat concursul pe la Plovdiv pe următoarele poziții: Rebeca Cândescu (CSA Steaua) – locul 18, Anca Săveanu (CSA Steaua) – locul 37, Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara) – locul 45.
Rezultatele sportivelor românce în proba de floretă juniori feminin individual de la Plovdiv au fost următoarele:
GRUPELE PRELIMINARE

TABLOUL DE 64
Ana Boldor – Harriet Rundquist (Suedia) 15-10
Rebeca Cândescu – liber
Anca Săveanu – Firuze Aysen Gunes (Turcia) 12-13
TABLOUL DE 32
Ana Boldor – Kate Beardmore (Marea Britanie) 15-13
Rebeca Cândescu – Ester Schreiber (Suedia) 11-12
TABLOUL DE 16
Ana Boldor – Renata Tomczak (Polonia) 12-15.
Podiumul probei de floretă juniori feminin individual de la Campionatul European de la Plovdiv arată astfel: 1. Marta Martyanova (Rusia), 2. Adelya Abdrakhmanova (Rusia), 3. Julia Walckzyk (Polonia) și Victoria Yusova (Rusia).
Programul următoarelor zile de concurs de la Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv este:
LUNI, 6 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin juniori individual;
Ora 11:30 – floretă feminin juniori individual;
MARTI, 7 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie masculin juniori individual;
MIERCURI, 8 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 12:00  -sabie feminin juniori echipe;
JOI, 9 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 10:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE și Florin Gheorghe