Bilanțul României la Campionatul European de la Plovdiv, în probele pentru cadeți: o medalie de argint și două de bronz!

1285

România a încheiat în forță probele pentru cadeți din cadrul Campionatului European de la Plovdiv. Sâmbătă, 4 martie 2017, în ultima zi dedicată cadeților, țara noastră a cucerit alte două noi medalii: argint în proba de floretă cadeți feminin echipe și bronz în proba de sabie cadeți masculin echipe.
În total, în probele destinate cadeților, România a cucerit trei medalii la Campionatul European de la Plovdiv: o medalie de argint (floretă feminin echipe) și două de bronz (spadă masculin echipe și sabie masculin echipe). În clasamentul neoficial pe medalii, țara noastră se află pe locul 7, la egalitate cu Marea Britanie.
Clasamentul complet pe medalii al Campionatului European de la Plovdiv, pentru cadeți, arată astfel:

Rezultatele complete al sportivilor români în probele de cadeți de la Campionatul European de la Plovdiv au fost următoarele:
FLORETĂ MASCULIN INDIVIDUAL: Silviu Roșu (CSA Steaua) – locul 20, Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – locul 29, Andrei Ionică (CSA Steaua) – locul 32, Alexandru Sîrb (CSA Steaua) – locul 59. Au participat 90 de sportivi.
SABIE FEMININ INDIVIDUAL: Sabina Martiș (CSA Steaua) – locul 5, Ilinca Pantiș (CS Riposta) – locul 27, Cartinel Tipișcă (CSM Iași) – locul 41, Ioana Radu (CSM Iași) – locul 51. Au participat 69 de sportive.
SPADĂ MASCULIN INDIVIDUAL: Balazs Szilagyi (CS Satu Mare) – locul 7, Alexandru Oroian (CS Satu Mare) – locul 12, Adam Macska (CS Satu Mare) – locul 14, Mihai Bigea (LPS Craiova) – locul 28. Au participat 110 sportivi.
FLORETĂ FEMININ INDIVIDUAL: Rebeca Cândescu (CSA Steaua) – locul 17, Anca Săveanu (CSA Steaua) – locul 23, Andreea Gheorghe (CSA Steaua) – locul 25 și Raluca Drăghici (CS Farul Constanța) – locul 48. Au participat 84 de sportive.
SPADĂ FEMININ INDIVIDUAL: Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș) – locul 14, Mihaela Leonte (CSS Quarto) – locul 18, Talida Enache (CS UNEFS) – locul 22 și Cristina Constantinescu (CSA Steaua) – locul 30. Au participat 96 de sportive.
SABIE MASCULIN INDIVIDUAL: Răzvan Stănescu (CSS Slobozia) – locul 9, Matei Aniculoesei (CSA Steaua) – locul 11, Andrei Păștin (CS Dinamo) – locul 21, Rareș Ailinca (CSM Brașov) – locul 29. Au participat 73 de sportivi.
SPADĂ MASCULIN ECHIPE: România (Adam Macska (CS Satu Mare), Mihai Bigea (LPS Craiova), Alexandru Oroian (CS Satu Mare), Balazs Szilagyi (CS Satu Mare)) – locul 3 (medalie de bronz!). Au participat 23 de echipe.
FLORETĂ MASCULIN ECHIPE: România (Silviu Roșu (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua), Alexandru Sîrb (CSA Steaua), Andrei Ionică (CSA Steaua)) – locul 7. Au participat 19 formații.
SABIE FEMININ ECHIPE: România (Sabina Martiș (CSA Steaua), Ioana Radu (CSS Unirea Iași), Ilinca Pantiș (CS Riposta), Cartinel Tipișcă (CSM Iași)) – locul 6. Au participat 15 echipe.
SABIE MASCULIN ECHIPE: România (Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Răzvan Stănescu (CSS Slobozia), Andrei Păștin (CS Dinamo), Rareș Ailinca (CSM Brașov)) – locul 3 (medalie de bronz!). Au participat 16 formații.
SPADĂ FEMININ ECHIPE: România (Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Talida Enache (CS UNEFS), Mihaela Leonte (CSS Quarto), Cristina Constantinescu (CSA Steaua)) – locul 7. Au participat 20 de echipe.
FLORETĂ FEMININ ECHIPE: România (Anca Săveanu (CSA Steaua), Raluca Draghici (CS Farul Constanța), Rebeca Cândescu (CSA Steaua) și Andreea Gheorghe (CSA Steaua)) – locul 2 (medalie de argint!). Au participat 17 echipe.
De duminică, 5 martie 2017, la Plovdiv încep probele destinate juniorilor, iar programul este următorul:
DUMINICĂ, 5 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie feminin juniori individual;
LUNI, 6 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori individual;
MARTI, 7 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie masculin juniori individual;
MIERCURI, 8 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 12:00  -sabie feminin juniori echipe;
JOI, 9 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 10:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: Florin Gheorghe