Zsuzsa Schlier-locul 14, Mihaela Leonte-locul 18, Talida Enache-locul 22 și Cristina Constantinescu-locul 30 la Campionatul European de la Plovdiv 2017, în proba de spadă cadeți feminin individual

1398

Joi, 2 martie 2017, la Campionatul European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv au fost programte două noi probe: spadă cadeți feminin individual și sabie cadeți masculin individual.
De la ora 9:00, ora României, 96 de sportive s-au întrecut în proba de spadă cadeți feminin individual, iar patru dintre ele au fost din România: Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Talida Enache (CS UNEFS), Mihaela Leonte (CSS Quarto), Cristina Constantinescu (CSA Steaua). Antrenor echipă: Zoltan Szabo.
Cel mai bun rezultat al delegației României a fost reușit de către Zsuzsa Schlier. Legitimată la CSS Târgu Mureș, Zsuzsa a fost eliminată pe tabloul de 16 și a terminat proba pe locul 14. Celelalte spadasine românce au încheiat concursul din Bulgaria pe următoarele poziții:  Mihaela Leonte (CSS Quarto) – locul 18, Talida Enache (CS UNEFS) – locul 22 și Cristina Constantinescu (CSA Steaua) – locul 30.
Rezultatele sportivelor românce la Plovdiv de azi au fost următoarele:
GRUPELE PRELIMINARE

TABLOUL DE 128
Zsuzsa Schlier – liber
Mihaela Leonte – liber
Talida Enache – liber
Cristina Constantinescu – liber
TABLOUL DE 64
Zsuzsa Schlier – Carmen-Lii Targamaa (Estonia) 15-14
Mihaela Leonte – Kseniya Tamasheuskaya (Belarus) 15-14
Talida Enache – Anastasiia Zelentsova (Ucraina) 15-14
Cristina Constantinescu – Alessia Pizzini (Italia) 15-14
TABLOUL DE 32
Zsuzsa Schlier – Valoria Falgayrettes (Franța) 10-9
Mihaela Leonte – Anna Coufalova (Cehia) 5-15
Talida Enache – Dora Kazar (Ungaria) 12-15
Cristina Constantinescu – Aizanat Murtazaeva (Rusia) 8-15
TABLOUL DE 16
Zsuzsa Schlier – Barbara Brych (Polonia) 12-15.
Podiumul probei de spadă cadeți feminin individual arată astfel: 1. Barbara Brych (Polonia), 2. Eszter Muhari (Ungaria), 3. Emilia Rosatti (Italia) și Laura Sheffield (Marea Britanie).
Programul următoarelor zile de concurs de la Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv este:
VINERI, 3 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți echipe;
Ora 10:00 – floretă masculin cadeți echipe;
Ora 11:00 – sabie feminin cadeți echipe;
SÂMBĂTĂ, 4 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin cadeți echipe;
Ora 11:00 – sabie masculin cadeți echipe;
DUMINICĂ, 5 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie feminin juniori individual;
LUNI, 6 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori individual;
MARTI, 7 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie masculin juniori individual;
MIERCURI, 8 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 12:00  -sabie feminin juniori echipe;
JOI, 9 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 10:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE și Florin Gheorghe