Răzvan Stănescu-locul 9, Matei Aniculoesei-locul 11, Andrei Păștin-locul 21 și Rareș Ailinca-locul 29 la Campionatul European de la Plovdiv 2017, în proba de sabie cadeți masculin individual

1218

Joi, 2 martie 2017, la Campionatul European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv au fost programte două noi probe: spadă cadeți feminin individual și sabie cadeți masculin individual.
De la ora 13:30, ora României, au intrat în scenă 73 de sabreri din întreaga Europă. România a fost prezentă în această probă cu patru sportivi: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Răzvan Stănescu (CSS Slobozia), Andrei Păștin (CS Dinamo), Rareș Ailinca (CSM Brașov). Antrenor echipă: Adrian Cârlescu Badea.
Legitimat la CSS Slobozia, Răzvan Stănescu a realizat cea mai bună performanță pentru România, după ce a încheiat întrecerea pe locul 9! Ceilalți sabreri români s-au clasat pe următoarele locuri la Plovdiv: Matei Aniculoesei (CSA Steaua) – locul 11, Andrei Păștin (CS Dinamo) – locul 21, Rareș Ailinca (CSM Brașov) – locul 29.
Rezultatele sabrerilor români au fost următoarele:
GRUPELE PRELIMINARE

TABLOUL DE 64
Răzvan Stănescu – liber
Matei Aniculoesei – liber
Rareș Ailinca – Jakub Broniszewski (Polonia) 15-5
Andrei Păștin – Marcin Lipinski (Polonia) 15-11
TABLOUL DE 32
Răzvan Stănescu – Michele Gallo (Italia) 15-10
Matei Aniculoesei – Piotr Sosulski (Polonia) 15-8
Rareș Ailinca – Alberto Nigri (Italia) 13-15
Andrei Păștin – Ibrahim Ahmed Acar (Turcia) 5-15
TABLOUL DE 16
Răzvan Stănescu – Ibrahim Ahmed Acar (Turcia) 8-15
Matei Aniculoesei – Prokhor Svitich (Rusia) 12-15.
Podiumul probei de sabie cadeți masculin individual arată astfel: 1. Ibrahim Ahmed Acar (Turcia), 2. Ivan Pysarenko (Ucraina), 3. Prokhor Svitich (Rusia) și Mor Milassin (Ungaria).
Programul următoarelor zile de concurs de la Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv este:
VINERI, 3 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți echipe;
Ora 10:00 – floretă masculin cadeți echipe;
Ora 11:00 – sabie feminin cadeți echipe;
SÂMBĂTĂ, 4 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin cadeți echipe;
Ora 11:00 – sabie masculin cadeți echipe;
DUMINICĂ, 5 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie feminin juniori individual;
LUNI, 6 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori individual;
MARTI, 7 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie masculin juniori individual;
MIERCURI, 8 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 12:00  -sabie feminin juniori echipe;
JOI, 9 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 10:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE