Rebeca Cândescu-locul 17, Anca Săveanu-locul 23, Andreea Gheorghe-locul 25 și Raluca Drăghici-locul 48 la Campionatul European de la Plovdiv 2017, în proba de floretă cadeți feminin individual

1352

Ziua a doua a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv s-a încheiat miercuri, 1 martie 2017, cu proba de floretă cadeți feminin individual.
De la ora 11:30 au intrat pe planșe 84 de sportive, iar patru dintre ele au fost din România: Anca Săveanu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Raluca Drăghici (CS Farul Constanța), Andreea Gheorghe (CSA Steaua). Antrenor echipă: Ducu Petre.
Cel mai bun rezultat pentru țara noastră a fost obținut în această probă de Rebeca Cândescu, de la CSA Steaua. Rebeca Cândescu a încheiat întrecerea pe locul 17, după ce a fost eliminată în 32. Celelalte floretiste românce s-au clasat pe următoarele locuri la Plovdiv: Anca Săveanu (CSA Steaua) – locul 23, Andreea Gheorghe (CSA Steaua) – locul 25 și Raluca Drăghici (CS Farul Constanța) – locul 48.
Rezultatele floretistelor noastre au fost următoarele:
GRUPELE PRELIMINARE

TABLOUL DE 64
Andreea Gheorghe – Raluca Drăghici 15-3
Anca Săveanu – Marina Eleni Pediaditaki (Grecia) 15-5
Rebeca Cândescu – Gabriela Koleva (Bulgaria) 15-5
TABLOUL DE 32
Andreea Gheorghe – Marta Ricci (Italia) 9-15
Anca Săveanu – Yasmin Campbell (Marea Britanie) 8-15
Rebeca Cândescu – Maria Eleni Chaldaiou (Grecia) 10-15.
Podiumul probei de floretă cadeți feminin individual arată astfel: 1. Marta Ricci (Italia), 2. Martina Favaretto (Italia), 3. Adelina Bikbulatova (Rusia) și Yasmin Campbell (Marea Britanie).
Programul următoarelor zile de concurs de la Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv este:
JOI, 2 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți individual;
Ora 13:00 – sabie masculin cadeți individual;
VINERI, 3 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți echipe;
Ora 10:00 – floretă masculin cadeți echipe;
Ora 11:00 – sabie feminin cadeți echipe;
SÂMBĂTĂ, 4 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin cadeți echipe;
Ora 11:00 – sabie masculin cadeți echipe;
DUMINICĂ, 5 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie feminin juniori individual;
LUNI, 6 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori individual;
MARTI, 7 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie masculin juniori individual;
MIERCURI, 8 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 12:00  -sabie feminin juniori echipe;
JOI, 9 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 10:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE