Balazs Szilagyi-locul 7, Alexandru Oroian-locul 12, Adam Macska-locul 14 și Mihai Bigea-locul 28 la Campionatul European de la Plovdiv 2017, în proba de spadă cadeți masculin individual

1207

Campionatul European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv 2017 a programat miercuri, 1 martie 2017, două noi probe: spadă cadeți masculin individual și floretă cadeți feminin individual.
De la ora 9:00, ora României, 110 sportivi s-au aliniat la startul probei de spadă cadeți masculin individual. România a fost reprezentată de patru spadasini: Adam Macska (CS Satu Mare), Mihai Bigea (LPS Craiova), Alexandru Oroian (CS Satu Mare), Balazs Szilagyi (CS Satu Mare). Antrenor echipă: Nagy Lehel.
Cel mai bun rezultat al delegației României a fost obținut de către Balazs Szilagyi. Legitimat la CS Satu Mare, Balazs Szilagyi a fost eliminat pe tabloul de 8 și a încheiat proba pe locul 7. Ceilalți spadasini români s-au clasat pe următoarele locuri la Plovdiv: Alexandru Oroian (CS Satu Mare) – locul 12, Adam Macska (CS Satu Mare) – locul 14, Mihai Bigea (LPS Craiova) – locul 28.
Rezultatele spadasinilor români la Plovdiv au fost următoarele:
GRUPELE PRELIMINARE

TABLOUL DE 128
Balazs Szilagyi – liber
Adam Macska – liber
Alexandru Oroian – liber
Mihai Bigea – liber
TABLOUL DE 64
Balazs Szilagyi – Ivan Bakhvalau (Belarus) 15-12
Adam Macska – Piotr Kolpa (Polonia) 15-9
Alexandru Oroian – Ioannis Markopoulos (Grecia) 15-5
Mihai Bigea – Mikhail Belozerov (Rusia) 15-8
TABLOUL DE 32
Balazs Szilagyi – Nando Szakmary (Ungaria) 15-10
Adam Macska – Leonardas Kalininas (Lituania) 15-10
Alexandru Oroian – Benjamin Andrews (Marea Britanie) 15-13
Mihai Bigea – Bartlomiej Szurlej (Polonia) 7-15
TABLOUL DE 16
Balazs Szilagyi – Tomer Yarinovsky (Israel) 15-11
Adam Macska – Titouan Chotin (Franța) 11-15
Alexandru Oroian – Dmytro Samoilov (Ucraina) 12-15
TABLOUL DE 8
Balazs Szilagyi – Louis Bongard (Germania) 6-15.
Podiumul probei de spadă cadeți masculin individual de la Plovdiv arată astfel: 1. Davide di Veroli (Italia), 2. Marco Balzano (Italia), 3. Giulio Gaetani (Italia) și Louis Bongard (Germania).
Programul următoarelor zile de concurs de la Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv este:
JOI, 2 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți individual;
Ora 13:00 – sabie masculin cadeți individual;
VINERI, 3 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți echipe;
Ora 10:00 – floretă masculin cadeți echipe;
Ora 11:00 – sabie feminin cadeți echipe;
SÂMBĂTĂ, 4 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin cadeți echipe;
Ora 11:00 – sabie masculin cadeți echipe;
DUMINICĂ, 5 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie feminin juniori individual;
LUNI, 6 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori individual;
MARTI, 7 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie masculin juniori individual;
MIERCURI, 8 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 12:00  -sabie feminin juniori echipe;
JOI, 9 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 10:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: FIE