Silviu Roșu-locul 20, Alexandru Pîrva-locul 29, Andrei Ionică-locul 32, Alexandru Sîrb-locul 59, la Campionatul European de cadeți și juniori de la Plovdiv 2017, în proba de floretă cadeți masculin individual

1267

Campionatul European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv 2017 a debutat marți, 28 februarie, cu proba de floretă cadeți masculin individual.
De la ora 9:00, s-au prezentat la startul probei 90 de sportivi din întreaga Europă, iar patru dintre ei au fost din România: Silviu Roșu (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua), Alexandru Sîrb (CSA Steaua), Andrei Ionică (CSA Steaua). Antrenor echipă: Florin Gheorghe.
Medaliat cu bronz în 2016, Silviu Roșu a obținut și în acest an cea mai bună performanță pentru România în această probă. Sportivul de la CSA Steaua s-a oprit pe tabloul de 32 și a încheiat întrecerea pe locul 20. Ceilalți trei floretiști români s-au clasat pe următoarele locuri: Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – locul 29, Andrei Ionică (CSA Steaua) – locul 32, Alexandru Sîrb (CSA Steaua) – locul 59.
Rezultatele floretiștilor români la Plovdiv au fost următoarele:
GRUPELE PRELIMINARE

TABLOUL DE 128
Silviu Roșu – liber
Andrei Ionică – liber
Alexandru Pîrva – liber
Alexandru Sîrb – Borut Mohorko (Slovenia) 15-11
TABLOUL DE 64
Silviu Roșu – Moritz Schauer (Austria) 15-8
Andrei Ionică – Jan Jurkewicz (Polonia) 15-11
Alexandru Pîrva – Dina Karavidin (Serbia) 15-9
Alexandru Sîrb – Tommaso Marini (Italia) 8-15
TABLOUL DE 32
Silviu Roșu – Daan Weber (Olanda) 13-15
Andrei Ionică – Jules Andriamampianina (Franța) 9-15
Alexandru Pîrva – Rafale Savin (Franța) 11-15.
Podiumul probei de floretă cadeți masculin individual de la Plovdiv arată astfel: 1. Tommaso Marini (Italia), 2. Ivan Troshin (Rusia), 3. Jules Andriamampianina (Franța) și Noe Mandiogou Robin (Franța).
Programul următoarelor zile de la Campionatul European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv este:
MIERCURI, 1 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți individual;
Ora 11:30 – floretă feminin cadeți individual;
JOI, 2 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți individual;
Ora 13:00 – sabie masculin cadeți individual;
VINERI, 3 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți echipe;
Ora 10:00 – floretă masculin cadeți echipe;
Ora 11:00 – sabie feminin cadeți echipe;
SÂMBĂTĂ, 4 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin cadeți echipe;
Ora 11:00 – sabie masculin cadeți echipe;
DUMINICĂ, 5 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie feminin juniori individual;
LUNI, 6 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori individual;
MARTI, 7 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie masculin juniori individual;
MIERCURI, 8 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 12:00  -sabie feminin juniori echipe;
JOI, 9 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 10:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: Augusto BIZZI