Campionatul European de cadeți și juniori de la Plovdiv, ziua 1, proba 1: Silviu Roșu, Andrei Ionică, Alexandru Pîrva și Alexandru Sîrb trag la floretă cadeți masculin individual

1162

Campionatul European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv debutează marți, 28 februarie 2017, cu primele două probe: floretă cadeți masculin individual și sabie cadeți feminin individual.
De la ora 9:00, ora României, intră pe planșă floretiștii. 91 de sportivi din întreaga Europă se vor duela pentru patru medalii, iar printre ei se vor afla și patru români: Silviu Roșu (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua), Alexandru Sîrb (CSA Steaua), Andrei Ionică (CSA Steaua). Antrenor echipă: Florin Gheorghe.
În 2016, în această probă, Silviu Roșu a cucerit medalia de bronz.
Silviu Roșu (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua), Alexandru Sîrb (CSA Steaua), Andrei Ionică (CSA Steaua) vor intra în concurs în următoarele grupe preliminare:

Evoluția LIVE a floretiștilor români la Plovdiv poate fi urmărită AICI.
Programul Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv este următorul:
MARȚI, 28 FEBRUARIE
Ora 9:00 – floretă masculin cadeți individual;
Ora 13:30  -sabie feminin cadeți individual;
Ora 18:30 – festivitatea de deschidere a Cmapionatului European;
MIERCURI, 1 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți individual;
Ora 11:30 – floretă feminin cadeți individual;
JOI, 2 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți individual;
Ora 13:00 – sabie masculin cadeți individual;
VINERI, 3 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți echipe;
Ora 10:00 – floretă masculin cadeți echipe;
Ora 11:00 – sabie feminin cadeți echipe;
SÂMBĂTĂ, 4 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin cadeți echipe;
Ora 11:00 – sabie masculin cadeți echipe;
DUMINICĂ, 5 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie feminin juniori individual;
LUNI, 6 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori individual;
MARTI, 7 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie masculin juniori individual;
MIERCURI, 8 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 12:00  -sabie feminin juniori echipe;
JOI, 9 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 10:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.