Mâine începe la Plovdiv o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori. România va fi reprezentată de 39 de sportivi!

1125

A mai rămas o singură zi până la startul unei noi ediții a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori! Cea mai importantă competiție de scrimă pentru cadeți și juniori din Europa se desfășoară în 2017 în Bulgaria, la Plovdiv.
Cele mai puternice țări din Europa își vor trimite sportivii în Bulgaria pentru o competiție ce se anunță extrem de disputată și de spectaculoasă.
România, care în 2016 a cucerit trei medalii de bronz (Silviu Roșu la floretă cadeți masculin individual, Anca Săveanu la floretă cadeți feminin individual și echipa României – Bianca Benea, Alexandra Predescu, Zsuzsa Schlier, Denisa Barosan – la spadă cadeți feminin echipe), va fi reprezentată în 2017 la Plovdiv de o delegație formată din 39 de sportivi. Acești vor trage în toate probele, la toate armele, atât la individual, cât și la echipe. Cei care vor concura pentru România pe planșele din Bulgaria sunt:
CADEȚI
FLORETĂ MASCULINSilviu Roșu (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua), Alexandru Sîrb (CSA Steaua), Andrei Ionică (CSA Steaua). Antrenor echipă: Florin Gheorghe.
SPADĂ MASCULINAdam Macska (CS Satu Mare), Mihai Bigea (LPS Craiova), Alexandru Oroian (CS Satu Mare), Balazs Szilagyi (CS Satu Mare). Antrenor echipă: Nagy Lehel.
SABIE MASCULIN: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Răzvan Stănescu (CSS Slobozia), Andrei Păștin (CS Dinamo), Rareș Ailinca (CSM Brașov). Antrenor echipă: Adrian Cârlescu Badea.
FLORETĂ FEMININ: Anca Săveanu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Raluca Drăghici (CS Farul Constanța), Andreea Gheorghe (CSA Steaua). Antrenor echipă: Ducu Petre.
SPADĂ FEMININ: Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Talida Enache (CS UNEFS), Mihaela Leonte (CSS Quarto), Cristina Constantinescu (CSA Steaua). Antrenor echipă: Zoltan Szabo.
SABIE FEMININ: Sabina Martiș (CSA Steaua), Ioana Radu (CSS Unirea Iași), Ilinca Pantiș (CS Riposta), Cartinel Tipișcă (CSM Iași). Antrenor echipă: Cosmin Hâncianu.
JUNIORI
FLORETĂ MASCULIN: Silviu Roșu (CSA Steaua), Cristian Cândescu (CSA Steaua), Benjamin  Bodo (CSU Poli Timișoara), Alexandru Pîrva (CSA Steaua). Antrenor echipă: Florin Gheorghe.
SPADĂ MASCULIN: Adrian Dabija (CS Dinamo), Marton Szep (CS Satu Mare), Adam Macska (CS Satu Mare), Oprea Mihai (LPS Craiova). Antrenor echipă: Petrică Ungureanu.
SABIE MASCULIN: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Răzvan Stănescu (CSS Slobozia), George Dragomir (CSS Slobozia), Petru Aniculoesei (CSA Steaua). Antrenor echipă: Marius Gălățanu.
FLORETĂ FEMININ: Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara), Anca Săveanu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua). Antrenor echipă: Virgil Sălișcan.
SPADĂ FEMININ: Alexandra Predescu (CSA Steaua), Bianca Benea (CSM Oradea), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Denisa Barosan (CSA Steaua). Antrenor echipă: Cornel Milan.
SABIE FEMININ: Andreea Lupu (CSM Iași), Cerasela Drăgan (CSM Iași), Sabina Martiș (CSA Steaua), Ana Maria Ciobanu (CSM Iași). Antrenor echipă: Alexandru Sirițeanu.
Programul Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv este următorul:
MARȚI, 28 FEBRUARIE
Ora 9:00 – floretă masculin cadeți individual;
Ora 13:00  -sabie feminin cadeți individual;
Ora 18:30 – festivitatea de deschidere a Cmapionatului European;
MIERCURI, 1 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți individual;
Ora 11:30 – floretă feminin cadeți individual;
JOI, 2 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți individual;
Ora 13:00 – sabie masculin cadeți individual;
VINERI, 3 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți echipe;
Ora 10:00 – floretă masculin cadeți echipe;
Ora 11:00 – sabie feminin cadeți echipe;
SÂMBĂTĂ, 4 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin cadeți echipe;
Ora 11:00 – sabie masculin cadeți echipe;
DUMINICĂ, 5 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie feminin juniori individual;
LUNI, 6 MARTIE
Ora 9:00 – spadă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori individual;
MARTI, 7 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 13:00 – sabie masculin juniori individual;
MIERCURI, 8 MARTIE
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 12:00  -sabie feminin juniori echipe;
JOI, 9 MARTIE
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 10:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.