Silviu Roșu (CSA Steaua) a câștigat ediția a III-a a Cupei Satu Mare – Memorial “Vasile Costa” la floretă masculin individual

1238

CS Satu Mare și Federația Română de Scrimă au organizat duminică, 12 februarie 2017, cu sprijinul Primăriei Municipiului Satu Mare și a Consiliului Local Satu Mare, ediția a treia a Cupei Satu Mare – Memorial „Vasile Costa” la floretă masculin individual.
Concursul s-a disputat la Sala de sport a Colegiului Național Ioan Slavici și la Sala de scrimă „Alexandru Csipler” din Satu Mare și s-a bucurat de prezența a 18 sportivi de la cinci cluburi din România și Republica Moldova: CS Satu Mare, ACS Balestra, CSA Steaua, CSTA București și Clubul de Scrimă Chișinău.
În 2017, trofeul a fost câștigat de către Silviu Roșu (CSA Steaua), care l-a învins în finală pe Alexandru Pîrva (CSA Steaua), scor 15-7.
Rezultatele de pe tabloul de 8 au fost următoarele:
TABLOUL DE 8
Silviu Roșu (CSA Steaua) – Iustin Albeanu (ACS Balestra) 15-1
Alexandru Sîrb (CSA Steaua) – Cristian Răzvan (CSA Steaua) 15-14
Andrei Ciobănică (CSTA București) – Vlad Roșu (ACS Balestra) 15-7
Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – Andrei Ionică (CSA Steaua) 15-7
SEMIFINALE
Silviu Roșu (CSA Steaua) – Alexandru Sîrb (CSA Steaua) 15-8
Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – Andrei Ciobănică (CSTA București) 15-7
FINALA
Silviu Roșu (CSA Steaua) – Alexandru Pîrva (CSA Steaua) 15-7.
În acest an, trofeul “Vasile Costa” – pentru cel mai bine clasat sportiv din Satu Mare – i-a revenit floretistului Mark Fogel, de la Clubul Sportiv, care a încheiat concursul pe locul 16.
Clasamentul final al ediției a III-a al Memorialului “Vasile Costa” la floretă masculin individual 2017 arată astfel:

2017

Poziție

Nume și prenume

Club

1

Silviu Roșu CSA Steaua

2

Alexandru Pîrva CSA Steaua

3

Andrei Ciobănică CSTA București

3

Alexandru Sîrb CSA Steaua

5

Andrei Ionică CSA Steaua

6

Răzvan Cristian CSA Steaua

7

Vlad Roșu ACS Balestra

8

Iustin Albeanu ACS Balestra

9

Radu Mocanu ACS Balestra

10

Pavel Gavriliuc Șc. Scrimă Chișinău

11

Petru Surcel ACS Balestra

12

Gabriel Pavel CSTA București

13

Gabriel Albeanu ACS Balestra

14

Ioniță Luca ACS Balestra

15

Mădălin Chirnogeanu CSTA București

16

Mark Fogel CS Satu Mare

17

Marton Res CS Satu Mare

18

Lucas Serghie  CS Satu Mare