UPDATE: Danciu, Dumitru, Năboiu, Sbîrcia, Tătăran și Vereș au fost eliminate în calificări la etapa de Cupă Mondială de la Legnano, în proba de spadă feminin individual

1257

Orașul italian Legnano găzduiește de vineri și până duminică, în perioada 10-12 februarie 2017, etapa cu numărul cinci din sezonul 2016-2017 al Cupei Mondiale de spadă seniori feminin. Întrecerea se dispută la individual și echipe și reunește la start 195 de sportive din întreaga lume.
Țara noastră este reprezentată în Italia de șase sportive: Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua), Ioana Dumitru (CS Dinamo), Claudia Năboiu (CSM Oradea), Raluca Sbârcia (CSU Craiova) și Adela Danciu (CSM Oradea). Antrenor: George Epurescu.
Cele șase spadasine românce intră în concurs la ora 10:00, în următoarele grupe preliminare:

Programul celor trei zile de concurs de la Legnano este următorul:
VINERI, 10 FEBRUARIE
Ora 10:00 – start grupe preliminare;
SÂMBĂTĂ, 11 FEBRUARIE
Ora 10:00 – start tablou de 64;
Ora 18:00 – semifinalele și finala în proba individuală;
DUMINICĂ, 12 FEBRUARIE
Ora 10:30 – start tablou de 32 în proba pe echipe;
Ora 14:20 – semifinalele în proba pe echipe;
Ora 15:40 – finala mică;
Ora 16:00 – finala mare.
Evoluția LIVE a spadasinelor românce la Legnano poate fi urmărită AICI.
Următoarea etapă de Cupă Mondială de spadă seniori feminin din sezonul 2016-2017 este Grand Prix-ul de la Budapesta, din perioada 24-26 martie 2017.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția spadasinelor românce la Legnano.
FOTO: FIE


UPDATE, 12 februarie, ora 11:08 – Cele șase spadasine românce au fost eliminate vineri, 10 februarie, în calificări și au încheiat proba individuală pe următoarele poziții: Raluca Sbârcia (CSU Craiova) – locul 67, Claudia Năboiu (CSM Oradea) – locul 75, Amalia Tătăran (CS Dinamo) – locul 77, Greta Vereș (CSA Steaua) – locul 78, Adela Danciu (CSM Oradea) – locul 122, Ioana Dumitru (CS Dinamo) – locul 138. Au participat 195 de sportive.
Rezultatele sportivelor noastre au fost următoarele:
GRUPE PRELIMINARE

TABLOU PRELIMINAR DE 128
Greta Vereș – Natalie Vie (SUA) 15-14
Raluca Sbîrcia – liber
Claudia Năboiu – Edina Bekefi (Germania) 15-14
Amalia Tătăran – Adela Danciu 15-11
Ioana Dumitru – Feybi Bezhura Dzhoan (Ucraina) 9-15
TABLOU PRELIMINAR DE 64
Greta Vereș – Danuta Dmowska-Andrzejuk (Polonia) 11-15
Raluca Sbîrcia – Kamila Pytka (Polonia) 14-15
Claudia Năboiu – Eleonora De Marchi (Italia) 9-15
Amalia Tătăran – Lis Fautsch (Luxemburg) 9-15.