De joi și până duminică, juniorii se duelează la Campionatele Naționale de spadă și sabie din București

1112

Federația Română de Scrimă organizează în București, de joi și până duminică, în perioada 19-22 ianuarie 2017, întrecerile Campionatelor Național de juniori, la sabie și spadă, feminin și masculin, individual și echipe.
La Sala de scrimă „Ana Pascu” din București se vor disputa duelurile din cadrul Campionatului Național de juniori la sabie. Vor participa sabreri de la toate cluburile din țară, iar programul celor patru zile de concurs este următorul:
JOI, 19 IANUARIE
Ora 9:00 – sabie masculin individual;
VINERI, 20 IANUARIE
Ora 9:00 – sabie masculin echipe;
SÂMBĂTĂ, 21 IANUARIE
Ora 9:00 – sabie feminin individual;
DUMINICĂ, 22 IANUARIE
Ora 9:00 – sabie feminin echipe.
În 2016, podiumurile celor patru probe din cadrul Campionatului Național de juniori, la sabie, au arătat astfel:
MASCULIN INDIVIDUAL: 1. Matei Aniculoesei (CSA Steaua), 2. Alexie Alupei (CS Riposta), 3. Peter Nyiri (CS Riposta) și Răzvan Ursachi (CSM Iași);
MASCULIN ECHIPE: 1. CSA Steaua, 2. CS Dinamo, 3. CSM Iași;
FEMININ INDIVIDUAL: 1. Andreea Lupu (CSM Iași), 2. Natalia Bugaevski (CSTA București), 3. Cerasela Drăgan (CSM Iași) și Ioana Radu (CSS Unirea Iași);
FEMININ ECHIPE: 1. CSM Iași, 2. CSA Steaua, 3. CS Dinamo.
Pe de altă parte, la Sala de scrimă Ghencea din București se vor disputa întrecerile Campionatului Național de juniori la spadă. Programul de desfășurare al celor patru zile de concurs este următorul:
JOI, 19 IANUARIE
Ora 9:00 – spadă feminin individual;
VINERI, 20 IANUARIE
Ora 9:00 – spadă feminin echipe;
SÂMBĂTĂ, 21 IANUARIE
Ora 9:00 – spadă masculin individual;
DUMINICĂ, 22 IANUARIE
Ora 9:00 – spadă masculin echipe.
În 2016, podiumurile celor patru probe din cadrul Campionatului Național de juniori, la spadă, au arătat astfel:
FEMININ INDIVIDUAL: 1. Teodora Coste (CS Satu Mare), 2. Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), 3. Bianca Benea (CSM Oradea) și Alexandra Deciu (CSU Craiova);
FEMININ ECHIPE: 1. CSA Steaua1, 2. CS Satu Mare1, 3. CS UNEFS;
MASCULIN INDIVIDUAL: 1. Marton Szep (CS Satu Mare), 2. Cosmin Epurescu (CSA Steaua), 3. Adam Macska (CS Satu Mare) și Balazs Szilagyi (CS Satu Mare);
MASCULIN ECHIPE: 1. CS Satu Mare, 2. CS UNEFS1, 3. LPS Craiova2.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu toate detaliile concursurilor de la Sala de scrimă „Ana Pascu” și de la Sala de scrimă Ghencea din București.