UPDATE 6: Ana Maria Popescu-locul 9, Simona Gherman-locul 19 și Simona Pop-locul 33 în proba de spadă feminin individual la Jocurile Olimpice de la Rio. Emese Szasz (Ungaria) este campioană olimpică!

1223

După grandioasa festivitate de deschidere din noaptea de vineri spre sâmbătă, 5 spre 6 august, Jocurile Olimpice de la Rio programează sâmbătă, 6 august, primele concursuri cu implicare românească.
De la ora 15:00, ora României, în Arena Carioca3 se va desfășura proba de spadă feminin individual. Aici, România are trei reprezentante: Ana Maria Popescu, Simona Gherman și Simona Pop, toate de la CSA Steaua.
Dacă Ana Maria Popescu și Simona Gherman vor intra direct în 32, Simona Pop va trage și în 64. Programul celor trei românce este următorul:
Tabloul de 64
Ora 15:30 – Simona Pop – Leonora Mackinnon (Canada)
Tabloul de 32
Ora 16:15 – Ana Maria Popescu – Thi Nhu Hoa Nguyen (Vietnam)/Auriane Mallo (Franța)
Ora 16:15 – Simona Gherman – Lauren Rembi (Franța).
Programul este adaptat după ora României. TVR1 va transmite LIVE evoluția spadasinelor românce.
Tabloul complet al probei de spadă feminin individual este următorul:
pdficon
Programul probelor de scrimă de la Rio este următorul:
SÂMBĂTĂ, 6 AUGUST
Ora 15:00 – spadă feminin individual;
Ora 22:00 – semifinalele, finala mică și finala mare în proba de spadă feminin individual;
DUMINICĂ, 7 AUGUST
Ora 15:00 – floretă masculin individual;
Ora 22:00 – semifinalele, finala mică și finala mare în proba de floretă masculin individual;
LUNI, 8 AUGUST
Ora 15:00 – sabie feminin individual;
Ora 22:00 – semifinalele, finala mică și finala mare în proba de sabie feminin individual;
MARȚI, 9 AUGUST
Ora 15:00 – spadă masculin individual;
Ora 22:00 – semifinalele, finala mică și finala mare în proba de spadă masculin individual;
MIERCURI, 10 AUGUST
Ora 14:15 – floretă feminin individual;
Ora 18:45 – sabie masculin individual;
Ora 23:30 – semifinalele, finala mică și finala mare în proba de floretă feminin individual;
JOI, 11 AUGUST
Ora 00:30 – semifinalele, finala mică și finala mare în proba de sabie masculin individual;
Ora 15:00 – spadă feminin echipe;
Ora 23:00 – finala mică și finala mare în proba de spadă feminin echipe;
VINERI, 12 AUGUST
Ora 15:00 – floretă masculin echipe;
Ora 23:00 – finala mică și finala mare în proba de floretă masculin echipe;
SÂMBĂTĂ, 13 AUGUST
Ora 15:00 – sabie feminin echipe;
Ora 23:00 – finala mică și finala mare în proba de sabie feminin echipe;
DUMINICĂ, 14 AUGUST
Ora 15:00 – spadă masculin echipe;
Ora 23:00 – finala mică și finala mare în proba de spadă masculin echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția sportivilor la Rio pe toată durata șederii lor în Brazilia.
FOTO: Augusto BIZZI


UPDATE, ora 15:14 – Ana Maria Popescu și-a aflat adversara de pe tabloul de 32. Spadasina româncă se va duela pentru un loc în 16 cu Auriane Mallo (Franța). Sportiva din Franța a trecut în 64 de Thi Nhu Hoa Nguyen (Vietnam), scor 15-7.


UPDATE, ora 15:48 – Simona Pop a fost eliminată în 64, după ce a cedat cu 10-15 în fața sportivei Leonora Mackinnon (Canada).


UPDATE, ora 16:35 – Ana Maria Popescu s-a calificat pe tabloul de 16, după ce a trecut în 32 de Auriane Mallo (Franța), scor 15-8. În schimb, Simona Gherman a fost eliminată în 32 de Lauren Rembi (Franța), scor 10-13.
Pentru un loc pe tabloul de 8, Ana Maria Popescu se va duela cu învingătoarea partidei dintre Choi Injeong (Coreea de Sud) și Violetta Kolobova (Rusia).


UPDATE, ora 17:05 – Ana Maria Popescu se va duela pentru un loc pe tabloul de 8 cu Choi Injeong (Coreea de Sud). Aceasta din urmă a trecut în 32 de Violetta Kolobova (Rusia), scor 15-12. Duelul dintre Ana Maria Popescu și Choi Injeong (Coreea de Sud) va începe la ora 18:30 și va fi transmis LIVE de TVR 1.


UPDATE, ora 18:53 – Ana Maria Popescu a fost eliminată pe tabloul de 16, după ce a cedat cu 8-15 cu Choi Injeong (Coreea de Sud).


UPDATE, ora 23:59 – În urma evoluției de azi, cele trei sportive românce au încheiat proba de spadă feminin individual de la Jocurile Olimpice de la Rio pe următoarele poziții: Ana Maria Popescu – locul 9, Simona Gherman – locul 19, Simona Pop – locul 33. Au participat 37 de sportive.
FOTO: COSR

Medalia de aur a fost câștigată de Emese Szasz (Ungaria), care a trecut în finala mare de Rosella Fiamingo (Italia), scor 15-13. Medalia de bronz a fost cucerită de către Yiwen Sun (China), după 15-13 în finala mică cu Lauren Rembi (Franța), scor 15-13.
FOTO: Augusto BIZZI