S-au stabilit adversarii scrimerilor români în probele individuale la Jocurile Olimpice de la Rio

1117

Ediția Jocurilor Olimpice de la Rio se apropie de start cu pași rapizi. Vineri, 5 august, este programată festivitatea de deschidere, iar sâmbătă, 6 august, vor intra pe planșe spadasinele în proba individuală.
Până atunci, joi seara, pe 4 august, s-au tras la sorți componența tablourilor în cele șase probe individuale de scrimă de la Jocurile Olimpice de la Rio. Programul scrimerilor români în probele individuale este următorul:
SPADĂ FEMININ – SÂMBĂTĂ, 6 AUGUST
Tabloul de 32 – Ana Maria Popescu – Thi Nhu Hoa Nguyen (Vietnam)/Auriane Mallo (Franța)
Tabloul de 32 – Simona Gherman – Lauren Rembi (Franța)
Tabloul de 64- Simona Pop – Leonora Mackinnon (Canada)
Tabloul complet al probei de spadă feminin individual este următorul:
pdficon
FLORETĂ FEMININ – MIERCURI, 10 AUGUST
Tabloul de 64 – Mălina Călugăreanu – Ana Beatriz Bulcao (Brazilia)
Tabloul complet al probei de floretă feminin individual este următorul:
pdficon
SABIE MASCULIN – MIERCURI, 10 AUGUST
Tabloul de 32 – Tiberiu Dolniceanu – Sun Wei (China)
Tabloul complet al probei de sabie masculin individual este următorul:
pdficon
Programul celorlalte trei probe de scrimă individuale, în care nu avem sportivi români, arată astfel:
FLORETĂ MASCULIN
pdficon
SABIE FEMININ
pdficon
SPADĂ MASCULIN
pdficon
Programul probelor de scrimă de la Rio este următorul:
SÂMBĂTĂ, 6 AUGUST
Ora 15:00 – spadă feminin individual;
Ora 22:00 – semifinalele, finala mică și finala mare în proba de spadă feminin individual;
DUMINICĂ, 7 AUGUST
Ora 15:00 – floretă masculin individual;
Ora 22:00 – semifinalele, finala mică și finala mare în proba de floretă masculin individual;
LUNI, 8 AUGUST
Ora 15:00 – sabie feminin individual;
Ora 22:00 – semifinalele, finala mică și finala mare în proba de sabie feminin individual;
MARȚI, 9 AUGUST
Ora 15:00 – spadă masculin individual;
Ora 22:00 – semifinalele, finala mică și finala mare în proba de spadă masculin individual;
MIERCURI, 10 AUGUST
Ora 14:15 – floretă feminin individual;
Ora 18:45 – sabie masculin individual;
Ora 23:30 – semifinalele, finala mică și finala mare în proba de floretă feminin individual;
JOI, 11 AUGUST
Ora 00:30 – semifinalele, finala mică și finala mare în proba de sabie masculin individual;
Ora 15:00 – spadă feminin echipe;
Ora 23:00 – finala mică și finala mare în proba de spadă feminin echipe;
VINERI, 12 AUGUST
Ora 15:00 – floretă masculin echipe;
Ora 23:00 – finala mică și finala mare în proba de floretă masculin echipe;
SÂMBĂTĂ, 13 AUGUST
Ora 15:00 – sabie feminin echipe;
Ora 23:00 – finala mică și finala mare în proba de sabie feminin echipe;
DUMINICĂ, 14 AUGUST
Ora 15:00 – spadă masculin echipe;
Ora 23:00 – finala mică și finala mare în proba de spadă masculin echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția sportivilor la Rio pe toată durata șederii lor în Brazilia.