Cristian Stoian (CSS Triumf), Sebastian Drăghici (CS Olimpia), Vlad Roșu (ACS Balestra) și Petru Surcel (ACS Balestra) sunt învingători în prima zi a Cupei Balestra la floretă pentru copii, speranțe și cadeți

1413

Sala de scrimă Floreasca din București găzduiește de vineri și până duminică, în perioada 27 mai – 29 mai o nouă ediție a competiției de floretă intitulată Cupa Stebal pentru copii, speranțe și cadeți. Organizată de către ACS Balestra București, Clubul Sportiv al Armatei Steaua și Federația Română de Scrimă, Cupa Stebal se desfășoară la cinci categorii de vârstă: copii III (până în 9 ani), copii II (10-11 ani), copii I (12-13 ani), speranțe (12-15 ani) și cadeți (12-16 ani).
Vineri, 27 mai, au avut loc primele patru probe: copii III masculin, copii II masculin, copii I masculin și speranțe masculin. Au participat, în total, 49 de sportivi din România și Bulgaria, iar câștigătorii de vineri au fost următorii: Cristian Stoian (CSS Triumf) – copii III, Sebastian Drăghici (CS Olimpia) – copii II, Vlad Roșu (ACS Balestra) – copii I și Petru Surcel (ACS Balestra) – speranțe.
Clasamentele complete ale probelor disputate vineri arată astfel:
COPII III MASCULIN
8-9 ani baieti
COPII II MASCULIN
10-11 ani baieti
COPII I MASCULIN
12-13 baieti
SPERANȚE MASCULIN
sperante baieti
Programul următoarelor două zile de concurs este următorul:
Sâmbătă, 28 mai
ora 9:00 – cadeți feminin;
ora 13:00 – cadeți masculin;
Duminică, 29 mai
ora 9:00 – copii I feminin;
ora 11:00 – copii III feminin;
ora 13:00 – copii II feminin;
ora 15:00 – speranțe feminin.
Sistemul de concurs:
Copii III (8-9 ani) – tur de grupe (5 tușe) și eliminare directă (8 tușe, 2 reprize a câte trei minute fiecare);
Copii II (10-11 ani) – tur de grupe (5 tușe) și eliminare directă (8 tușe, 2 reprize a câte trei minute fiecare);
Copii I (12-13 ani) – tur de grupe (5 tușe) și eliminare directă (10 tușe, 2 reprize a câte trei minute fiecare);
Speranțe (12-15 ani) – tur de grupe (5 tușe) și eliminare directă (15 tușe, 3 reprize a câte trei minute fiecare);
Cadeți (12-16 ani) – tur de grupe (5 tușe) și eliminare directă (15 tușe, 3 reprize a câte trei minute fiecare).
Sportivii clasați pe locurile 1-8 vor primi diplome, cupe și/sau premii din partea organizatorilor.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu toate detaliile acestei întreceri.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:
logo_RODOTEX_rgb_trans