UPDATE: Maria Boldor-locul 13, Mălina Călugăreanu-locul 19, Ana Boldor-locul 23 și Anca Săveanu-locul 28 în proba de floretă feminin individual la Campionatul European U23 de la Plovdiv

1299

Orașul bulgar Plovdiv găzduiește în perioada 1-4 mai întrecerile unei noi ediții a Campionatului European de scrimă pentru tineret (U23). România va fi prezentă la Plovdiv cu o delegație alcătuită din 18 sportivi și 4 antrenori. Cei care vor trage pentru țara noastră pe planșele din Bulgaria sunt următorii:
Floretă feminin: Maria Boldor (CSA Steaua), Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Anca Săveanu (CSA Steaua);
Spadă masculin: Adrian Dabija (CS UNEFS), Ioan Constantinescu (CS UNEFS), Tatian Bolboceanu (CSU Craiova), Lucian Ciovică (CSU Craiova);
Sabie masculin: Mădălin Bucur (CS Dinamo), George Iancu (CSA Steaua), Dragoș Sîrbu (CS Dinamo), Sorin Eftimie (CS Dinamo);
Spadă feminin: Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua), Claudia Năboiu (CSM Oradea), Ramona Calcan (CSA Steaua);
Floretă masculin: Bogdan Dascălu (CSU Cluj Napoca), Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara).
Antrenor: Petre Ducu (floretă feminin și masculin), Petrică Ungureanu (spadă masculin), George Epurescu (spadă feminin), Florin Zalomir (sabie masculin).
Asistent medical: Simona Răduțu.
Șef delegație: Cristian Mihai.
Duminică, 1 mai, au loc primele trei probe individuale: floretă feminin, spadă masculin și sabie masculin.
Cele dintâi vor intra pe planșă, de la ora 9:00, ora României, floretistele Maria Boldor (CSA Steaua), Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara) și Anca Săveanu (CSA Steaua).
Evoluția celor patru sportive din România poate fi urmărită LIVE AICI.
Programul complet al primei zile de concurs de la Campionatul European U23 de la Plovdiv este următorul:
Ora 9:00 – floretă feminin;
Din România: Maria Boldor (CSA Steaua), Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Anca Săveanu (CSA Steaua);
Ora 11:30 – spadă masculin;
Din România: Adrian Dabija (CS UNEFS), Ioan Constantinescu (CS UNEFS), Tatian Bolboceanu (CSU Craiova), Lucian Ciovică (CSU Craiova);
Ora 14:00 – sabie masculin;
Din România: Mădălin Bucur (CS Dinamo), George Iancu (CSA Steaua), Dragoș Sîrbu (CS Dinamo), Sorin Eftimie (CS Dinamo).
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:
logo_RODOTEX_rgb_trans


UPDATE, ora 20:50 – Cele patru floretiste din România au încheiat întrecerea individuală pe următoarele poziții: Maria Boldor – locul 13, Mălina Călugăreanu – locul 19, Ana Boldor – locul 23 și Anca Săveanu – locul 28. Floretistele românce au avut următoarele rezultate:
GRUPELE PRELIMINARE
rezultate Boldor Maria rezultate Calugareanu rezultate Saveanu rezultate Boldor Ana
TABLOUL DE 32
Anca Săveanu – Martina Sinigalia (Italia) 5-15
Maria Boldor – Freya Cenker (Austria) 15-4
Ana Boldor – Marika Chrzanowska (Polonia) 10-15
Mălina Călugăreanu – Charlotte Krause (Germania) 13-15
TABLOUL DE 16
Maria Boldor – Kristina Samsonova (Rusia) 8-15.
Podiumul probei de floretă feminin individual la Campionatul European U23 de la Plovdiv arată astfel: 1. Svetlana Tripapina (Rusia), 2. Francesca Palumbo (Italia), 3. Marika Chrzanowska (Polonia) și Martina Sinigalia (Italia). Au participat 43 de sportive.