18 sportivi vor reprezenta România la Campionatul European de scrimă U23 de la Plovdiv

1169

Orașul bulgar Plovdiv va găzdui în perioada 1-4 mai întrecerile unei noi ediții a Campionatului European de scrimă pentru tineret (U23). România va fi prezentă la Plovdiv cu o delegație alcătuită din 18 sportivi și 4 antrenori. Cei care vor trage pentru țara noastră pe planșele din Bulgaria sunt următorii:
Floretă feminin: Maria Boldor (CSA Steaua), Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Anca Săveanu (CSA Steaua);
Spadă masculin: Adrian Dabija (CS UNEFS), Ioan Constantinescu (CS UNEFS), Tatian Bolboceanu (CSU Craiova), Lucian Ciovică (CSU Craiova);
Sabie masculin: Mădălin Bucur (CS Dinamo), George Iancu (CSA Steaua), Dragoș Sîrbu (CS Dinamo), Sorin Eftimie (CS Dinamo);
Spadă feminin: Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua), Claudia Năboiu (CSM Oradea), Ramona Calcan (CSA Steaua);
Floretă masculin: Bogdan Dascălu (CSU Cluj Napoca), Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara).
Antrenor: Petre Ducu (floretă feminin și masculin), Petrică Ungureanu (spadă masculin), George Epurescu (spadă feminin), Florin Zalomir (sabie masculin).
Asistent medical: Simona Răduțu.
Șef delegație: Cristian Mihai.
Programul celor patru zile de concurs de la Plovdiv este următorul:
Duminică, 1 mai
Ora 9:00 – floretă feminin;
Din România: Maria Boldor (CSA Steaua), Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Anca Săveanu (CSA Steaua);
Ora 11:30 – spadă masculin;
Din România: Adrian Dabija (CS UNEFS), Ioan Constantinescu (CS UNEFS), Tatian Bolboceanu (CSU Craiova), Lucian Ciovică (CSU Craiova);
Ora 14:00 – sabie masculin;
Din România: Mădălin Bucur (CS Dinamo), George Iancu (CSA Steaua), Dragoș Sîrbu (CS Dinamo), Sorin Eftimie (CS Dinamo);
Luni, 2 mai
Ora 9:00 – spadă feminin;
Din România: Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua), Claudia Năboiu (CSM Oradea), Ramona Calcan (CSA Steaua);
Ora 11:30 – floretă masculin;
Din România: Bogdan Dascălu (CSU Cluj Napoca), Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara);
Ora 13:30 – sabie feminin.
Marți, 3 mai
Ora 9:00 – floretă feminin;
Din România: echipa României (Maria Boldor, Mălina Călugăreanu, Ana Boldor, Anca Săveanu);
Ora 9:00 – sabie masculin;
Din România: echipa României (Mădălin Bucur, George Iancu, Dragoș Sîrbu, Sorin Eftimie);
Ora 9:00 – spadă masculin;
Din România: echipa României (Adrian Dabija, Ioan Constantinescu, Tatian Bolboceanu, Lucian Ciovică);
Miercuri, 4 mai
Ora 9:00 – spadă feminin;
Din România: echipa României (Amalia Tătăran, Greta Vereș, Claudia Năboiu, Ramona Calcan)
Ora 9:00 – sabie feminin;
Ora 9:00 – floretă masculin.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:
logo_RODOTEX_rgb_trans