UPDATE 3: Mălina Călugăreanu-locul 20, Ana Boldor-locul 32, Maria Boldor-locul 36 și Anca Săveanu-locul 81 în proba de floretă feminin juniori individual la Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Bourges! Sabrina Massialas (SUA) a luat aurul!

1217

Localitatea franceză Bourges găzduiește în perioada 1-10 aprilie o nouă ediție a Campionatului Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori.
Cei mai bun sportivi din întreaga lume, la nivel de cadeți și juniori, se vor duela în Franța pentru medaliile puse în joc, iar printre ei se vor număra și 17 scrimeri români.
Marți, 5 aprilie, în a cincea zi de concurs au loc primele două probe pentru juniori: floretă feminin individual și sabie masculin individual. De la ora 9:15, 130 de sportive se vor întrece în proba de floretă feminin juniori individual, iar patru dintre ele sunt din România: Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Maria Boldor (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Anca Săveanu (CSA Steaua). După faza grupelor, vor rămâne în concurs 94 de sportive, care vor ajunge pe un tablou incomplet de 128, de eliminare directă.
Mălina Călugăreanu, Maria Boldor, Ana Boldor și Anca Săveanu intră în concurs în următoarele grupe preliminare:
grupa Boldor A grupa Boldor M grupa Calugareanu grupa Saveanu
Programul complet al zilei a cincea de la Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Bourges este următorul:
Ora 9:15 – Floretă feminin juniori individual;
Din România: Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Maria Boldor (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Anca Săveanu (CSA Steaua);
Ora 10:00 – Sabie masculin juniori individual;
Din România: Codrin Cozmuleanu (CSM Iași).
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția LIVE a sportivilor români la Bourges.
FOTO: Augusto BIZZI
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ ÎN 2016:
logo_RODOTEX_rgb_trans


UPDATE, ora 11:14 – Mălina Călugăreanu, Maria Boldor, Ana Boldor și Anca Săveanu și-au încheiat evoluțiile în grupele preliminare cu următoarele rezultate:
rezultate Boldor A rezultate Boldor M rezultate Calugareanu rezultate Saveanu

 


UPDATE, ora 11:23 – În urma evoluțiile din grupe, Mălina Călugăreanu, Maria Boldor, Ana Boldor și Anca Săveanu s-au calificat mai departe. Programul celor patru românce pe tabloul de eliminare directă este următorul:
TABLOUL DE 128
Mălina Călugăreanu – liber
Maria Boldor – liber
Ana Boldor – Freya Clarke (Australia)
Anca Săveanu – Nicole Mae Hui Shan Wong (Singapore)
TABLOUL DE 64
Mălina Călugăreanu – Flora Pasztor (Ungaria)
Maria Boldor -Martina Dlugosz (Polonia).


UPDATE, ora 21:40 – Cele patru floretiste din România au încheiat concursul pe următoarele poziții: Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) – locul 20, Ana Boldor (CSU Poli Timișoara) – locul 32, Maria Boldor (CSA Steaua) – locul 36, Anca Săveanu (CSA Steaua) – locul 81.
Rezultatele din tururile eliminatorii au fost următoarele:
TABLOUL DE 128
Mălina Călugăreanu – liber
Maria Boldor – liber
Ana Boldor – Freya Clarke (Australia) 15-6
Anca Săveanu – Nicole Mae Hui Shan Wong (Singapore) 8-15
TABLOUL DE 64
Mălina Călugăreanu – Flora Pasztor (Ungaria) 15-14
Ana Boldor – Anna Szymczak (Polonia) 15-11
Maria Boldor – Martyna Dlugosz (Polonia) 6-15.
TABLOUL DE 32
Mălian Călugăreanu – Ko Chaeyeong (Coreea de Sud) 12-15
Ana Boldor – Huo Xingxin (China) 11-15.
Medalia de aur a fost câștigată de către Sabrina Massialas (SUA), care a trecut în finală de Erica Cipressa (Italia), scor 15-9. Medaliile de bronz le-au revenit sportivelor Martyna Dlugosz (Polonia) și Fu Yiting (China).