UPDATE 6: Andreea Lupu-locul 21 și Ana Maria Ciobanu-locul 25 în proba de sabie feminin cadeți individual la Campionatul Mondial de cadeți și juniori de la Bourges! Lau Ywen (Singapore) a câștigat aurul!

1173

Localitatea franceză Bourges găzduiește în perioada 1-10 aprilie o nouă ediție a Campionatului Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori.
Cei mai bun sportivi din întreaga lume, la nivel de cadeți și juniori, se vor duela în Franța pentru medaliile puse în joc, iar printre ei se vor număra și 17 scrimeri români.
Sâmbătă, 2 aprilie, în ziua a doua de concurs au loc probele de spadă masculin cadeți individual și sabie feminin cadeți individual. De la ora 11:30, ora României, 82 de sportive se vor duela în proba de sabie feminin cadeți individual, iar printre ele se vor număra și două românce: Andreea Lupu și Ana Maria Ciobanu, ambele de la CSM Iași.
După faza grupelor, vor rămâne în concurs 62 de sportive, care vor ajunge pe un tablou incomplet de 64, de eliminare directă. Andreea Lupu și Ana Maria Ciobanu vor intra în concurs la ora 11:30 în următoarele grupe preliminare:
grupa Ciobanu grupa lupu
Programul complet al zilei a doua de la Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Bourges este următorul:
Ora 9:30 – Spadă masculin cadeți individual
Din România: Adam Macska (CS Satu Mare);
Ora 11:30 – Sabie feminin cadeți individual
Din România: Andreea Lupu (CSM Iași), Ana Maria Ciobanu (CSM Iași).
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția LIVE a sportivilor români la Bourges.
FOTO: Augusto BIZZI
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ ÎN 2016:
logo_RODOTEX_rgb_trans


UPDATE, ora 12:41 – Andreea Lupu și Ana Maria Ciobanu și-au încheiat evoluțiile în grupele preliminare cu următoarele rezultate:
rezultate ciobanu rezultate Lupu


UPDATE, ora 12:54 – În urma evoluțiilor din grupe, Andreea Lupu și Ana Maria Ciobanu s-au calificat pe tabloul de 64, unde vor trage astfel:
Andreea Lupu – Julia Creusot (Canada)
Ana Maria Ciobanu – Marina Guintchitskaia (Canada).


UPDATE, ora 13:34 – Andreea Lupu și Ana Maria Ciobanu s-au calificat pe tabloul de 32, după următoarele victorii în 64:
Andreea Lupu – Julia Creusot (Canada) 15-1
Ana Maria Ciobanu – Marina Guintchitskaia (Canada) 15-10.
Pe tabloul de 32, Andreea Lupu și Ana Maria Ciobanu vor trage după următorul program:
Andreea Lupu – Alina Mikhailova (Rusia)
Ana Maria Ciobanu – Lika Jijieishvili (Georgia).


UPDATE, ora 15:30 – Andreea Lupu și Ana Maria Ciobanu au fost eliminate pe tabloul de 32 după următoarele rezultate:
Andreea Lupu – Alina Mikhailova (Rusia) 11-15
Ana Maria Ciobanu – Lika Jijieishvili (Georgia) 13-15.


UPDATE, ora 20:35 – În urma evoluțiilor de azi, cele două sabrere românce au încheiat proba pe următoarele poziții: Andreea Lupu – locul 21, Ana Maria Ciobanu – locul 25. Au participat 82 de sportive.


UPDATE, ora 22:46 – Medalia de aur a fost câștigată de către Lau Ywen (Singapore), care a trecut în finală de Larissa Eifler (Germania), scor 15-12. Medaliile de bronz au fost câștigate de către Sarah Noutcha (Franța) și Liza Pusztai (Ungaria).