17 sportivi vor reprezenta România la Campionatul Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori de la Bourges

1110

Localitatea franceză Bourges găzduiește în perioada 1-10 aprilie o nouă ediție a Campionatului Mondial de scrimă pentru cadeți și juniori.
Cei mai bun sportivi din întreaga lume, la nivel de cadeți și juniori, se vor duela în Franța pentru medaliile puse în joc, iar printre ei se vor număra și 17 scrimeri români. Cei care vor reprezenta România la întrecerea de la Bourges sunt următorii:
CADEȚI
Floretă masculin:
Silviu Roșu (CSA Steaua), Cristian Cândescu (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua);
Floretă feminin: Anca Săveanu (CSA Steaua);
Spadă masculin: Adam Macska (CS Satu Mare);
Spadă feminin: Alexandra Predescu (CSA Steaua), Bianca Benea (CSM Oradea), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș);
Sabie masculin: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), George Dragomir (CSS Slobozia);
Sabie feminin: Andreea Lupu (CSM Iași), Ana Maria Ciobanu (CSM Iași);
JUNIORI
Floretă feminin:
Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Maria Boldor (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Anca Săveanu (CSA Steaua);
Spadă masculin: Adrian Dabija (CS UNEFS);
Sabie masculin: Codrin Cozmuleanu (CSM Iași).
În 2015, la Tashkent, România a obținut o medalie de aur prin Alexandra Predescu (foto, în stânga), de la CSA Steaua, în proba de spadă cadeți feminin individual.
Programul celor zece zile de concurs de la Bourges este următorul:
VINERI, 1 APRILIE
Floretă feminin cadeți individual
Din România: Anca Săveanu (CSA Steaua);
Sabie masculin cadeți individual
Din România: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), George Dragomir (CSS Slobozia);
SÂMBĂTĂ, 2 APRILIE
Sabie feminin cadeți individual
Din România: Andreea Lupu (CSM Iași), Ana Maria Ciobanu (CSM Iași);
Spadă masculin cadeți individual
Din România: Adam Macska (CS Satu Mare)
DUMINICĂ, 3 APRILIE
Spadă feminin cadeți individual
Din România: Alexandra Predescu (CSA Steaua), Bianca Benea (CSM Oradea), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș);
Floretă masculin cadeți individual
Din România: Silviu Roșu (CSA Steaua), Cristian Cândescu (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua);
LUNI, 4 APRILIE
Echipe mixte cadeți
MARȚI, 5 APRILIE
Floretă feminin juniori individual
Din România: Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Maria Boldor (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Anca Săveanu (CSA Steaua);
Sabie masculin juniori individual
Din România: Codrin Cozmuleanu (CSM Iași);
MIERCURI, 6 APRILIE
Sabie feminin juniori individual
Spadă masculin juniori individual
Din România: Adrian Dabija (CS UNEFS)
JOI, 7 APRILIE
Floretă masculin juniori individual
Spadă feminin juniori individual
VINERI, 8 APRILIE
Sabie masculin juniori echipe
Floretă feminin juniori echipe
Din România: echipa României (Mălina Călugăreanu, Maria Boldor, Ana Boldor, Anca Săveanu)
SÂMBĂTĂ, 9 APRILIE
Sabie feminin juniori echipe
Spadă masculin juniori echipe
DUMINICĂ, 10 APRILIE
Floretă masculin juniori echipe
Spadă feminin juniori echipe.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția LIVE a sportivilor români la Bourges.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ ÎN 2016:
logo_RODOTEX_rgb_trans