UPDATE 5: Pop și Danciu, eliminate! Dinu, Tătăran și Vereș s-au calificat pe tabloul principal de 64 la Grand Prix-ul de spadă feminin de la Budapesta

1391

Capitala Ungariei, Budapesta, găzduiește de vineri și până duminică, între 18 și 20 martie, Grand Prix-ul de spadă masculin și feminin.
În proba feminină și-au anunțat prezența 218 sportive, printre care se numără și zece spadasine din România, după cum urmează:Ana Maria Popescu (CSA Steaua), Simona Gherman (CSA Steaua), Loredana Dinu (CS Dinamo), Simona Pop (CSA Steaua), Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua), Ioana Dumitru (CS Dinamo), Adela Danciu (CSM Oradea) și Claudia Năboiu (CSU Craiova), Raluca Sbârcia (CSU Craiova).
Antrenori: Dan Podeanu și George Epurescu.
Ana Maria Popescu, care ocupă locul cinci în clasamentul la zi al Cupei Mondiale, este calificată direct pe tabloul principal de 64, în timp de Simona Gherman, Loredana Dinu, Simona Pop, Amalia Tătăran, Greta Vereș, Ioana Dumitru, Adela Danciu, Claudia Năboiu și Raluca Sbârcia trag sâmbătă în calificări.
Simona Gherman, Loredana Dinu, Simona Pop, Amalia Tătăran, Greta Vereș, Ioana Dumitru, Adela Danciu, Claudia Năboiu și Raluca Sbârcia intră în concurs sâmbătă, 19 martie, de la ora 10:30, ora României, în următoarele grupe preliminare:
grupa Danciu grupa Dinu grupa Dumitru grupa Gherman grupa Naboiu grupa Pop grupa Sbircia grupa Tataran grupa Veres
Programul următoarelor două zile de concurs de la Budapesta este următorul:
SÂMBĂTĂ, 19 MARTIE
Ora 10:30 – start grupe preliminare spadă feminin;
DUMINICĂ, 20 MARTIE
Ora 9:30 – start tabloul de 64 spadă masculin;
Ora 11:00 – start tabloul de 64 spadă feminin;
Ora 20:00 – semifinale spadă feminin, semifinale spadă masculin, finală spadă feminin, finală spadă masculin;
Ora 21:30 – festivitatea de premiere.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția LIVE a scrimerelor românce la Budapesta.
FOTO: Augusto BIZZI
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ ÎN 2016:
logo_RODOTEX_rgb_trans


UPDATE, ora 13:04 – Simona Gherman, Loredana Dinu, Amalia Tătăran, Greta Vereș, Ioana Dumitru și Raluca Sbârcia și-au încheiat evoluțiile în grupele preliminare cu următoarele rezultate:
rez Dinu rez Dumitru rez Gherman rez Sbircia rez Tataran rez Veres
Simona Pop, Adela Danciu și Claudia Năboiu trag la această oră în grupe.


UPDATE, ora 15:17 – Simona Pop, Adela Danciu și Claudia Năboiu și-au încheiat evoluțiile în grupele preliminare cu următoarele rezultate:
rez Danciu rez Naboiu rez Pop


UPDATE, ora 15:22 – În urma rezultatelor din grupe, Simona Gherman s-a calificat direct pe tabloul principal de 64, de duminică, 20 martie. Loredana Dinu, Simona Pop, Amalia Tătăran, Greta Vereș, Ioana Dumitru, Adela Danciu și Raluca Sbârcia s-au calificat pe tabloul preliminar de 128, iar Claudia Năboiu a fost eliminată.
Loredana Dinu, Simona Pop, Amalia Tătăran, Greta Vereș, Ioana Dumitru, Adela Danciu și Raluca Sbârcia au următorul program pe tabloul preliminar de 128:
Simona Pop – liber
Loredana Dinu – Blanka Blach (Polonia)
Amalia Tătăran – Mary Cohen (Marea Britanie)
Adela Danciu – Ioana Dumitru
Raluca Sbîrcia – Danuta Dmowska-Andrzejuk (Polonia)
Greta Vereș – Valeria Csonka (Ungaria).


UPDATE, ora 15:54 – Simona Pop, Loredana Dinu, Amalia Tătăran, Adela Daciu și Greta Vereș au avansat pe tabloul preliminar de 64, iar Ioana Dumitru și Raluca Sbîrcia au fost eliminate. Rezultate:
Simona Pop – liber
Loredana Dinu – Blanka Blach (Polonia) 15-10
Amalia Tătăran – Mary Cohen (Marea Britanie) 15-9
Adela Danciu – Ioana Dumitru 13-12
Raluca Sbîrcia – Danuta Dmowska-Andrzejuk (Polonia) 11-15
Greta Vereș – Valeria Csonka (Ungaria) 15-11
Programul spadasinelor românce pe tabloul preliminar de 64 este următorul:
Simona Pop – Melissa Goram (Franța)
Loredana Dinu – Aleksandra Zamachowska (Polonia)
Amalia Tătăran – Alexandra Louis Marie (Franța)
Greta Vereș – Jasmin Buech Kim (Elveția)
Adela Danciu – Shiori Komata (Japonia).


UPDATE, ora 16:48 – Loredana Dinu, Amalia Tătăran și Greta Vereș s-au calificat pe tabloul principal de 64, în timp ce Simona Pop și Adela Danciu au fost eliminate pe tabloul preliminar de 64.
Rezultate.
Simona Pop – Melissa Goram (Franța) 12-15
Loredana Dinu – Aleksandra Zamachowska (Polonia) 15-10
Amalia Tătăran – Alexandra Louis Marie (Franța) 15-14
Greta Vereș – Jasmin Buech Kim (Elveția) 15-12
Adela Danciu – Shiori Komata (Japonia) 13-15.
Astfel, duminică, 20 martie, pe tabloul principal de 64 România va avea cinci reprezentante: Ana Maria Popescu (calificată direct), Simona Gherman, Loredana Dinu, Amalia Tătăran și Greta Vereș (calificate după preliminariile de sâmbătă). Simona Pop, Adela Danciu, Ioana Dumitru, Raluca Sbîrcia și Claudia Năboiu au fost eliminate.