Punct final la Campionatul European de cadeți și juniori de la Novi Sad. România a cucerit trei medalii de bronz, toate la cadeți!

1218

Campionatul European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Novi Sad (Serbia) s-a încheiat miercuri seara, pe 9 martie, cu probele de juniori echipe la floretă feminin, spadă feminin și sabie masculin.
România a participat la întrecerea din Serbia cu o delegație formată din 37 de sportivi, care au cucerit trei medalii, toate de bronz, la cadeți, prin următorii: Silviu Roșu (CSA Steaua) – la floretă masculin individual, Anca Săveanu (CSA Steaua) – la floretă feminin individual, echipa României (Bianca Benea, Alexandra Predescu, Zsuzsa Schlier) – la spadă feminin echipe.
Din punctul de vedere al cadeților, la Novi Sad, România a avut cea mai bună prezență la un Campionat European.
La juniori, România nu a cucerit nicio medalie, dar a fost aproape în două rânduri. Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) a ocupat locul șase în proba de floretă feminin individual, iar echipa României (Mălina Călugăreanu, Maria Boldor, Ana Boldor, Laura Vîrga) s-a clasat pe locul 5 în proba de floretă feminin echipe.
Rezultatele complete ale sportivilor români la Campionatul European de cadeți și juniori de la Novi Sad sunt următoarele:

CADEȚI
FLORETĂ CADEȚI MASCULIN INDIVIDUAL: Silviu Roșu (CSA Steaua) – locul 3, Cristina Cândescu (CSA Steaua) – locul 13, Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – locul 26, Alexandru Sîrb (CSA Steaua) – locul 81. Au tras 99 de sportivi.
SABIE CADEȚI FEMININ INDIVIDUAL: Andreea Lupu – locul 14, Sabina Martiș – locul 28, Ana Maria Ciobanu – locul 46 și Ioana Radu – locul 49. Au participat 67 de sportive.
SPADĂ CADEȚI MASCULIN INDIVIDUAL: Adam Macska (CS Satu Mare) – locul 9, Mihai Bigea (LPS Craiova) – locul 39, David Biro (CSS Târgu Mureș) -locul 49 și Alexandru Oroian (CS Satu Mare) – locul 67. Au participat 110 sportivi.
FLORETĂ CADEȚI FEMININ INDIVIDUAL: Anca Săveanu (CSA Steaua) – locul 3, Raluca Văcărașu (CS Farul Constanța) – locul 38, Raluca Drăghici (CS Farul Constanța) – locul 52, Rebeca Cândescu (CSA Steaua) – locul 56. Au tras 89 de sportive.
SPADĂ CADEȚI FEMININ INDIVIDUAL: Alexandra Predescu (CSA Steaua) – locul 7, Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș) – locul 16, Bianca Benea (CSM Oradea) – locul 33 și Denisa Barosan (CSA Steaua) – locul 39. Au tras 106 sportive.
SABIE CADEȚI MASCULIN INDIVIDUAL: George Dragomir (CSS Slobozia) – locul 8, Alexie Alupei (CS Riposta) – locul 34, Matei Aniculoesei (CSA Steaua) – locul 40 și Vlad Grădișteanu (CS Duel) – locul 45. Au tras 69 de sportivi.
SPADĂ CADEȚI MASCULIN ECHIPE: România (Adam Macska, David Biro, Mihai Bigea, Alexandru Oroian) – locul 11. Au tras 24 de formații.
FLORETĂ CADEȚI MASCULIN ECHIPE: România (Silviu Roșu, Cristian Cândescu, Alexandru Pîrva, Alexandru Sîrb) – locul 8. Au tras 23 de echipe.
SABIE CADEȚI FEMININ ECHIPE: România (Andreea Lupu, Sabina Martiș, Ioana Radu, Ana Maria Ciobanu) – locul 9. Au tras 16 echipe.
SPADĂ CADEȚI FEMININ ECHIPE: România (Bianca Benea, Zsuzsa Schlier, Alexandra Predescu, Denisa Barosan) – locul 3. Au tras 24 de formații.
FLORETĂ CADEȚI FEMININ ECHIPE: România (Anca Săveanu, Rebeca Cândescu, Raluca Drăghici, Raluca Văcărașu) – locul 9. Au tras 17 formații.
SABIE CADEȚI MASCULIN ECHIPE: România (Matei Aniculoesei, George Dragomir, Alexie Alupei, Vlad Grădișteanu) – locul 8. Au tras 16 echipe.
Clasamentul complet pe medalii la cadeți arată astfel:
medalii cadeti

JUNIORI
FLORETĂ JUNIORI MASCULIN INDIVIDUAL: Benjamin Bodo (CS Satu Mare) – locul 57, Cristian Cândescu (CSA Steaua) – locul 59, Silviu Roșu (CSA Steaua) – locul 63, Victor Gheorghe (CSS Ploiești) – locul 78. Au tras 92 de sportivi.
SABIE JUNIORI FEMININ INDIVIDUAL: Andreea Lupu (CSM Iași) – locul 12, Sabina Martiș (CSA Steaua) – locul 46, Ioana Radu (CSS Unirea Iași) – locul 49 și Cerasela Drăgan (CSM Iași) – locul 52. Au tras 58 de sportive.
SPADĂ JUNIORI MASCULIN INDIVIDUAL: Adrian Dabija (CS UNEFS) – locul 27, Marton Szep (CS Satu Mare) – locul 37, Adam Macska (CS Satu Mare) – locul 80 și Balasz Szilagyi (CS Satu Mare) – locul 108. Au tras 111 sportivi.
FLORETĂ JUNIORI FEMININ INDIVIDUAL: Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) – locul 6, Maria Boldor (CSA Steaua) – locul 23, Ana Boldor (CSU Poli Timișoara) – locul 49 și Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara) – locul 60. Au tras 72 de sportive.
SPADĂ JUNIORI FEMININ INDIVIDUAL: Alexandra Predescu (CSA Steaua) – locul 29, Teodora Coste (CS Satu Mare) – locul 40, Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș) – locul 42, Bianca Benea (CSM Oradea) – locul 55. Au tras 90 de sportive.
SABIE JUNIORI MASCULIN INDIVIDUAL: Codrin Cozmuleanu (CSM Iași) – locul 25, Matei Aniculoesei (CSA Steaua) – locul 49, Peter Nyiri (CS Riposta) – locul 54 și Alexie Alupei (CS Riposta) – locul 58. Au participat 61 de sportivi.
FLORETĂ JUNIORI MASCULIN ECHIPE: România (Silviu Roșu, Cristian Cândescu, Benjamin Bodo, Victor Gheorghe) – locul 16. Au tras 18 formații.
SPADĂ JUNIORI FEMININ ECHIPE: România (Bianca Benea, Zsuzsa Schlier, Alexandra Predescu, Teodora Coste) – locul 18. Au tras 19 formații.
FLORETĂ JUNIORI FEMININ ECHIPE: România (Maria Boldor, Ana Boldor, Mălina Călugăreanu, Laura Vîrga) – locul 5. Au tras 15 formații.
Clasamentul complet pe medalii la cadeți arată astfel:
medalii juniori
Următoarea competiție majoră la nivel de cadeți și juniori este Campionatul Mondial de la Bourge (Franța), din perioada 1-10 aprilie.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ ÎN 2016:
logo_RODOTEX_rgb_trans