UPDATE: Predescu-locul 29, Coste-locul 40, Schlier-locul 42 și Benea-locul 55 în proba de spadă feminin juniori individual de la Campionatul European de cadeți și juniori de la Novi Sad

1239

Luni, 7 martie, în a opta zi a Campionatului European de cadeți și juniori de la Novi Sad (Serbia) sunt programate alte două probe pentru juniori, ambele la individual: spadă feminin și sabie masculin.
De la ora 10:00, ora României, se vor prezenta la start 90 de sportive în proba de spadă feminin juniori individual, iar patru sunt din România: Bianca Benea (CSM Oradea), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Alexandra Predescu (CSA Steaua), Teodora Coste (CS Satu Mare).
După faza grupelor preliminare, vor rămâne în concurs 70 de sportive, care vor intra pe un tablou incomplet de 128, de eliminare directă.
De la ora 10:00, Bianca Benea, Zsuzsa Schlier, Alexandra Predescu și Teodora Coste intră în următoarele grupe preliminare:
grupa Benea grupa Coste grupa Predescu grupa Schlier
Programul complet al zilei de luni, 7 martie, de la Campionatul European de cadeți și juniori de la Novi Sad este următorul:
Ora 10:00 – Spadă feminin juniori individual;
Din România: Bianca Benea, Zsuzsa Schlier, Alexandra Predescu, Teodora Coste;
Ora 14:30 – Sabie masculin juniori individual;
Din România: Matei Aniculoesei, Codrin Cozmuleanu, Peter Nyiri, Alexie Alupei.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrimă.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Novi Sad.
FOTO: Augusto BIZZI
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ ÎN 2016:
logo_RODOTEX_rgb_trans


UPDATE, ora 16:10 – Bianca Benea, Zsuzsa Schlier, Alexandra Predescu și Teodora Coste și-au încheiat evoluțiile în grupele preliminare cu următoarele rezultate:
rezultate Benea rezultate Coste rezultate Predescu rezultate Schlier
În urma rezultatelor din grupe, Bianca Benea, Zsuzsa Schlier, Alexandra Predescu și Teodora Coste s-au calificat pe tabloul de eliminări directe, unde au avut următoarea evoluție:
TABLOUL DE 128
Teodora Coste – liber
Bianca Benea – liber
Zsuzsa Schlier – liber
Alexandra Predescu – liber
TABLOUL DE 64
Teodora Coste – Stefanie Fehrer (Austria) 12-15
Bianca Benea – Alena Komarova (Rusia) 8-15
Zsuzsa Schlier – Renata Petri (Ungaria) 11-15
Alexandra Predescu – Alexandra Louis Marie (Franța) 15-14
TABLOUL DE 32
Alexandra Predescu – Nadine Stahlberg (Germania) 7-15.
În urma acestor rezultate, cele patru spadasine române au încheiat proba pe următoarele poziții: Alexandra Predescu (CSA Steaua) – locul 29, Teodora Coste (CS Satu Mare) – locul 40, Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș) – locul 42, Bianca Benea (CSM Oradea) – locul 55. Au tras 90 de sportive.