UPDATE 4: România a ocupat locul 9 în proba de sabie feminin cadeți echipe, la Campionatul European de cadeți și juniori de la Novi Sad. Ungaria a luat aurul!

1101

Ziua a patra a Campionatului European de cadeți și juniori de la Novi Sad (Serbia), programează joi, 3 martie, primele trei probe pe echipe pentru cadeți: spadă masculin, floretă masculin și sabie feminin.
De la ora 12:30, ora României, va începe proba de sabie feminin cadeți echipe, unde vor lua startul 16 formații. România va intra în concurs pe tabloul de 16, la ora 12:30, într-un meci împotriva Germaniei.
Echipa României va fi alcătuită din: Andreea Lupu (CSM Iași), Sabina Martiș (CSA Steaua), Ioana Radu (CSS Unirea Iași) și Ana Maria Ciobanu (CSM Iași).
Programul complet de joi, 3 martie, de la Campionatul European de cadeți și juniori de la Novi Sad este următorul:
Ora 10:00 – Spadă masculin cadeți echipe;
Din România: echipa României (Adam Macska, David Biro, Mihai Bigea, Alexandru Oroian);
Ora 11:00 – Floretă masculin cadeți echipe;
Din România: echipa României (Silviu Roșu, Cristian Cândescu, Alexandru Pîrva, Alexandru Sîrb);
Ora 12:00 – Sabie feminin cadeți echipe;
Din România: echipa României (Andreea Lupu, Sabina Martiș, Ioana Radu, Ana Maria Ciobanu).
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrimă.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Novi Sad.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ ÎN 2016:
logo_RODOTEX_rgb_trans


UPDATE, ora 14:15 – România a pierdut în 16 cu Germania, scor 39-45, și va trage în continuare pe tabloul de 9-16. Primul meci din 9-16 este cu Serbia.
meciul cu Germania


UPDATE, ora 15:12 – România a învins Serbia în primul meci de pe tabloul de 9-16, scor 45-6, și va trage în 9-12 cu Marea Britanie.
meciul cu Serbia


UPDATE, ora 16:30 – România a învins Marea Britanie, scor 45-38, în meciul de pe tabloul de 9-12, și va trage pentru locurile 9-10 cu Polonia.
meciul cu Marea Britanie


UPDATE, ora 20:03 – România a încheiat proba de sabie cadeți feminin echipe pe locul 9, după ce a învins în meciul pentru locurile 9-10 echipa Poloniei, scor 45-36. Medaliile de aur au revenit Ungariei, care a dispus în finala mare de Franța, scor 45-31. Bronzul a fost cucerit de către Rusia, care a trecut în finala mică de Ucraina, scor 45-37.
meciul cu Polonia