37 de scrimeri români vor participa în perioada 29 februarie – 9 martie la Campionatul European pentru cadeți și juniori de la Novi Sad

1138

Orașul sârb Novi Sad găzduiește în perioada 29 februarie – 9 martie o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori. La ediția din 2016, România va fi prezentă cu o delegație alcătuită din 37 de sportivi, după cum urmează:
CADEȚI
Floretă masculin: Silviu Roșu (CSA Steaua), Cristian Cândescu (CSA Steaua), Alexandru Pîrva (CSA Steaua), Alexandru Sîrb (CSA Steaua);
Spadă masculin: Adam Macska (CS Satu Mare), David Biro (CSS Târgu Mureș), Mihai Bigea (LPS Craiova), Alexandru Oroian (CS Satu Mare);
Sabie masculin: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), George Dragomir (CSS Slobozia), Alexie Alupei (CS Riposta), Vlad Grădișteanu (ACS Duel);
Floretă feminin: Anca Săveanu (CSA Steaua), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Raluca Drăghici (CS Farul Constanța), Raluca Văcărașu (CS Farul Constanța);
Spadă feminin: Bianca Benea (CSM Oradea), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Alexandra Predescu (CSA Steaua), Denisa Barosan (CSA Steaua);
Sabie feminin: Andreea Lupu (CSM Iași), Sabina Martiș (CSA Steaua), Ioana Radu (CSS Unirea Iași), Ana Maria Ciobanu (CSM Iași).
JUNIORI
Floretă masculin: Silviu Roșu (CSA Steaua), Cristian Cândescu (CSA Steaua), Benjamin Bodo (CS Satu Mare), Victor Gheorghe (CSS Ploiești);
Spadă masculin: Adrian Dabija (CS UNEFS), Marton Szep (CS Satu Mare), Adam Macska (CS Satu Mare), Balasz Szilagyi (CS Satu Mare);
Sabie masculin: Matei Aniculoesei (CSA Steaua), Codrin Cozmuleanu (CSM Iași), Peter Nyiri (CS Riposta), Alexie Alupei (CS Riposta);
Floretă feminin: Maria Boldor (CSA Steaua), Ana Boldor (CSU Poli Timișoara), Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara);
Spadă feminin: Bianca Benea (CSM Oradea), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Alexandra Predescu (CSA Steaua), Teodora Coste (CS Satu Mare);
Sabie feminin: Andreea Lupu (CSM Iași), Cerasela Drăgan (CSM Iași), Sabina Martiș (CSA Steaua), Ioana Radu (CSS Unirea Iași).
Programul celor 10 zile de concurs de la Novi Sad este următorul:
LUNI, 29 FEBRUARIE
Ora 10:00 – Floretă masculin cadeți individual;
Din România: Silviu Roșu, Cristian Cândescu, Alexandru Pîrva, Alexandru Sîrb;
Ora 14:00 – Sabie feminin cadeți individual;
Din România: Andreea Lupu, Sabina Martiș, Ioana Radu, Ana Maria Ciobanu;
Ora 19:30 – Ceremonia de deschidere a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori;
MARȚI, 1 MARTIE
Ora 10:00 – Spadă masculin cadeți individual;
Din România: Adam Macska, David Biro, Mihai Bigea, Alexandru Oroian;
Ora 12:30 – Floretă feminin cadeți individual;
Din România: Anca Săveanu, Rebeca Cândescu, Raluca Drăghici, Raluca Văcărașu;
MIERCURI, 2 MARTIE
Ora 10:00 – Spadă feminin cadeți individual;
Din România:Bianca Benea, Zsuzsa Schlier, Alexandra Predescu, Denisa Barosan;
Ora 14:00 – Sabie masculin cadeți individual;
Din România: Matei Aniculoesei, George Dragomir, Alexie Alupei, Vlad Grădișteanu;
JOI, 3 MARTIE
Ora 10:00 – Spadă masculin cadeți echipe;
Din România: echipa României (Adam Macska, David Biro, Mihai Bigea, Alexandru Oroian);
Ora 11:00 – Floretă masculin cadeți echipe;
Din România: echipa României (Silviu Roșu, Cristian Cândescu, Alexandru Pîrva, Alexandru Sîrb);
Ora 12:00 – Sabie feminin cadeți echipe;
Din România: echipa României (Andreea Lupu, Sabina Martiș, Ioana Radu, Ana Maria Ciobanu);
VINERI, 4 MARTIE
Ora 10:00 – Spadă feminin cadeți echipe;
Din România: echipa României (Bianca Benea, Zsuzsa Schlier, Alexandra Predescu, Denisa Barosan);
Ora 10:00 – Floretă feminin cadeți echipe;
Din România: echipa României (Anca Săveanu, Rebeca Cândescu, Raluca Drăghici, Raluca Văcărașu);
Ora 12:00 – Sabie masculin cadeți echipe;
Din România: echipa României (Matei Aniculoesei, George Dragomir, Alexie Alupei, Vlad Grădișteanu);
SÂMBĂTĂ, 5 MARTIE
Ora 10:00 – Floretă masculin juniori individual;
Din România: Silviu Roșu, Cristian Cândescu, Benjamin Bodo, Victor Gheorghe;
Ora 14:00 – Sabie feminin juniori individual;
Din România: Andreea Lupu, Cerasela Drăgan, Sabina Martiș, Ioana Radu;
DUMINICĂ, 6 MARTIE
Ora 10:00 – Spadă masculin juniori individual;
Din România: Adrian Dabija, Marton Szep, Adam Macska, Balasz Szilagyi;
Ora 13:00 – Floretă feminin juniori individual;
Din România: Maria Boldor, Ana Boldor, Mălina Călugăreanu, Laura Vîrga;
LUNI, 7 MARTIE
Ora 10:00 – Spadă feminin juniori individual;
Din România: Bianca Benea, Zsuzsa Schlier, Alexandra Predescu, Teodora Coste;
Ora 14:00 – Sabie masculin juniori individual;
Din România: Matei Aniculoesei, Codrin Cozmuleanu, Peter Nyiri, Alexie Alupei;
MARȚI, 8 MARTIE
Ora 10:00 – Floretă masculin juniori echipe;
Din România: echipa României (Silviu Roșu, Cristian Cândescu, Benjamin Bodo, Victor Gheorghe);
Ora 10:00 – Spadă masculin juniori echipe;
Ora 13:00 – Sabie feminin juniori echipe;
MIERCURI, 9 MARTIE
Ora 10:00 – Spadă feminin juniori echipe;
Din România: echipa României (Bianca Benea, Zsuzsa Schlier, Alexandra Predescu, Teodora Coste);
Ora 11:00 – Sabie masculin juniori echipe;
Ora 13:00 – Floretă feminin juniori echipe;
Din România: echipa României (Maria Boldor, Ana Boldor, Mălina Călugăreanu, Laura Vîrga).
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrimă.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Novi Sad.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ ÎN 2016:
logo_RODOTEX_rgb_trans