UPDATE 10: GALERIE FOTO: Radu Nițu (U11), Oleksandra Korsak (U13) și Stefan Buldeev (U16) sunt câștigătorii din prima zi a Cupei Riposta la sabie pentru copii și cadeți

1297

9Clubul Sportiv Riposta București organizează, în colaborare cu Federația Română de Scrimă, în zilele de 5 și 6 decembrie 2015, ediția a treia a Cupei Riposta la sabie. Concursul se va disputa în Sala de scrimă Floreasca din București, la copii și cadeți, feminin și masculin, exclusiv la individual.
Categoriile de concurs sunt următoarele:
– copii născuți 2004 și după (sub 11 ani);
– copii născuți 2002 și după (sub 13 ani);
– cadeți născuți 1999 și după (sub 16 ani).
Programul celor două zile de concurs este următorul:
SÂMBĂTĂ, 5 DECEMBRIE
Ora 9:00 – sabie masculin copii sub 11 ani;
Ora 12:30 – sabie feminin copii sub 13 ani;
Ora 15:30 – sabie masculin cadeți.
DUMINICĂ, 6 DECEMBRIE
Ora 9:00 – sabie feminin copii sub 11 ani;
Ora 12:30 – sabie masculin copii sub 13 ani;
Ora 15:30 – sabie feminin cadeți.
POSTER 5-6 dec2015-01
Concursul se va desfășura conform regulamentului Federației Române de Scrimă.
Sponsorii concursului sunt:
sponsori cupa riposta decembrie 2015
Primii opt sportivi clasați în fiecare probă vor fi premiați de către organizatori.
La întrecere și-au anunțat prezența aproximativ 250 de sportivi din România, Turcia, Bulgaria, Republica Moldova, Ucraina și Grecia.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu toate detaliile acestei întreceri.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:
logo_RODOTEX_rgb_trans


UPDATE, ora 9:15 – Ediția a treia a Cupei Riposta la sabie pentru copii și cadeți a debutat la ora 9:00 cu duelurile primei probe: sabie masculin U11. La această probă participă 52 de sportivi din România, Grecia, Turcia, Bulgaria și Ucraina.
Componența grupelor preliminare este următoarea:
sabie baieti U11
Vezi mai jos o galerie foto de la primele dueluri:


UPDATE, ora 10:42 – Proba de sabie masculin U11 a ajuns în faza duelurilor de pe tabloul de 64. Rezultatele din grupele preliminare au fost următoarele:
rezultate grupe masc U11
Clasamentul la finalul grupelor arată astfel:
IMG_0396
Programul de pe tabloul de 64 este următorul:
tablou 64-1
tablou 64-2
Vezi mai jos o galerie foto de la duelurile din grupe:


UPDATE, ora 12:59 – Proba de sabie masculin U11, prima din cadrul ediției a treia a Cupei Riposta, a fost câștigată de către Radu Nițu. Legitimat la CS Riposta, Radu l-a învins în finală pe Teodor Ismana (CSA Steaua), scor 10-5. Podiumul a fost completat de către Nicolas Lupu (CS Dinamo) și Ivaylo Gerasimov (Svechnikov Sofia/Bulgaria).
Rezultatele din partea superioară a tabloului de eliminări directe au fost următoarele:
tablou de 8 U11
Clasamentul final al probei de sabie masculin U11 din cadrul ediției a treia a Cupei Riposta arată astfel:
clasament U11 baieti


UPDATE, ora 13:22 – De aproximativ 40 de minute a început proba a doua din prima zi a ediției a treia a Cupei Riposta: sabie feminin U13. S-au prezentat la start 52 de sportive din România, Bulgaria, Turcia și Ucraina. Se trage un tur de grupe preliminare, iar apoi sportivele vor ajunge pe un tablou incomplet de 64, de eliminare directă.
Componența grupelor preliminare este următoarea:
IMG_0178


UPDATE, ora 14:21 – Proba de sabie feminin U13 a ajuns în faza tabloului de 64. Rezultatele din grupele preliminare sunt următoarele:
rez grupe fete U13
Clasamentul după grupele preliminare arată astfel:
clasament dupa grupe fete U13
Programul partidelor de pe tabloul de 64 este următorul:
tablou 64 fete U13-1
tablou 64 fete U13-2


UPDATE, ora 16:23 – Oleksandra Korsak a câștigat proba de sabie feminin U13 la ediția a treia a Cupei Riposta. În finală, sportiva din Ucraina a dispus de Oleksandra Bondar, tot din Ucraina, scor 10-9. Medaliile de bronz au fost cucerite de către Ilinca Pantiș (CS Riposta) și Anastasia Popa (ACS Duel).
Rezultatele din partea superioară a tabloului de eliminare directă au fost următoarele:
tablou de 8 feminin U13
Clasamentul final al probei de sabie feminin U13 de la ediția a treia a Cupei Riposta este următorul:
clasament final fete U13


UPDATE, ora 16:45 – Cea de-a treia probă, și ultima, din prima zi a ediției a treia a Cupei Riposta, cea de sabie masculin U16, a debuta la ora 16:00. S-au prezentat la start 68 de sportivi din România, Turcia, Ucraina, Grecia, Bulgaria și Republica Moldova. Se va trage un tur de grupe preliminare, în două manșe, iar apoi toți sportivii vor ajunge pe un tablou incomplet de 128, de eliminare directă.
Componența grupelor preliminare este următoarea:
grupe baieti U16

 


UPDATE, ora 18:22 – Proba de sabie masculin U16 a ajuns pe tabloul de 128. Rezultatele din grupele preliminare au fost următoarele:
rez grupe baieti U16
Clasamentul la finalul grupelor a arătat astfel:
clasament baieti U16
Programul partidelor de pe tabloul de 128 și de pe cel de 64 este următorul:
T128-1
T128-2
T128-3
T128-4


UPDATE, ora 21:39 – Prima zi de concurs a Cupei Riposta la sabie pentru copii și cadeți s-a încheiat la ora 21:00 cu finala probei masculine U16. Proba i-a revenit bulgarului Stefan Buldeev, care l-a învins în finală pe Matei Aniculoesei (CSA Steaua), scor 15-13.
Rezultatele din partea superioară a tabloului de eliminare directă au fost următoarele:
T8-sabie masculin U16
Clasamentul complet al probei de sabie masculin U16 arată astfel:

clasament U16 sabie masculin
Vezi mai jos o galerie foto din proba de sabie masculin U16: