UPDATE 9: Teodosiu și Badea, eliminați! Gălățanu și Iancu s-au calificat pe tabloul principal de 64 la etapa de Cupă Mondială la sabie seniori masculin individual, de la Budapesta

1117

Capitala Ungariei, Budapesta găzduiește la sfârșitul acestei săptămâni, în perioada 30 octombrie – 1 noiembrie, a doua etapă de Cupă Mondială la sabie seniori masculin, individual și echipe, din sezonul 2015-2016.
La startul întrecerii din Ungaria s-au înscris 218 sportivi din Algeria, Argentina, Ungaria, România, Australia, Austria, Belgia, Benin, Belarus, Brazilia, Bulgaria, Belgia, Canada, Chile, China, Columbia, Cehia, Egipt, Spania, Finlanda, Franța, Marea Britanie, Georgia, Germania, Grecia, Hong Kong, Iran, Irlanda, Israel, Italia, Insulele Virgine, Japonia, Kazakhstan, Coreea de Sud, Kuweit, Maroc, Republica Moldova, Mexic, Polonia, Portugalia, Rusia, Elveția, Tunisia, Turcia, Ucraina, SUA, Venezuela și Vietnam.
Țara noastră este reprezentată la concursul de la Budapesta de următorii șapte sportivi: Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo), Alin Badea (CSA Steaua), Ciprian Gălățanu (CS Dinamo), Iulian Teodosiu (CS Dinamo), George Iancu (CSA Steaua), Sorin Eftimie (CS Dinamo) și Dragoș Sîrbu (CS Dinamo).
Antrenori: Mihai Covaliu și Dan Găureanu.
Vineri, 30 octombrie, începând cu ora 15:00, ora României, vor intra în concurs șase sabreri români. Alin Badea (CSA Steaua), Ciprian Gălățanu (CS Dinamo), Iulian Teodosiu (CS Dinamo), George Iancu (CSA Steaua), Sorin Eftimie (CS Dinamo) și Dragoș Sîrbu (CS Dinamo) vor intra în calificări, în timp de Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo) va trage direct pe tabloul de 64, sâmbătă, 31 octombrie.
Alin Badea, Ciprian Gălățanu, Iulian Teodosiu, George Iancu, Sorin Eftimie și Dragoș Sîrbu vor trage în următoarele grupe principale:
1.grupa Eftimie 2.grupa Galatanu 3.grupa Badea 4.grupa Sirbu 5.grupa Iancu 6.grupa Teodosiu
Programul celor trei zile de concurs de la Budapesta este următorul:
VINERI, 30 OCTOMBRIE
Ora 15:00 – grupele preliminare și tabloul preliminar de eliminări directe;
SÂMBĂTĂ, 31 OCTOMBRIE
Ora 11:00 – tabloul de 64;
Ora 17:00 – tabloul de 8, semifinalele și finala;
DUMINICĂ, 1 NOIEMBRIE
Ora 10:00 – tabloul de 32;
Ora 12:00 – tabloul de 16;
Ora 13:00 – tabloul de 8;
Ora 14:00 – semifinalele;
Ora 15:00 – finala mică (meciul pentru locurile 3-4);
Ora 16:00 – finala mare (meciul pentru locul 1).
FOTO: Augusto Bizzi
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția sabrerilor români la Budapesta.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:
logo_RODOTEX_rgb_trans


UPDATE, ora 17:19 – Sorin Eftimie, Ciprian Gălățanu și Alin Badea și-au încheiat evoluțiile în grupele preliminare. Ei au obținut următoarele rezultate:
1.rez Eftimie 2.rez Galatanu 3.rez Badea

 


UPDATE, ora 18:24 – Dragoș Sîrbu și George Iancu și-au încheiat și ei evoluțiile în grupele preliminare. Cei doi sabreri români au obținut următoarele rezultate:
4.rez Sirbu 5.rez Iancu


UPDATE, ora 18:34 – Iulian Teodosiu și-a încheiat și el evoluția în grupele preliminare și a obținut următoarele rezultate:
6.rez Teodosiu


UPDATE, ora 19:15 – În urma rezultatelor din grupe, Dragoș Sîrbu a fost eliminat, iar Alin Badea, Iulian Teodosiu, Ciprian Gălățanu și George Iancu s-au calificat direct pe tabloul preliminar de 128. Sorin Eftimie a fost eliminat pe tabloul preliminat de 256, după ce a cedat duelul cu Istvan Kovacs (Ungaria), scor 12-15.
Pe tabloul preliminar de 128, Alin Badea, Iulian Teodosiu, Ciprian Gălățanu și George Iancu vor trage astfel:
Ora 19:20 – Ciprian Gălățanu – Anton Davydzenka (Belarus)
Ora 19:50 – Alin Badea – Istvan Kovacs (Ungaria)
Ora 20:05 – George Iancu – Ivan Stefano Lucchetti (Argentina)
Ora 20:05 – Iulian Teodosiu – Hichem Samandi (Tunisia).


UPDATE, ora 19:38 – Ciprian Gălățanu s-a calificat pe tabloul preliminar de 64, după ce a trecut în 128 de Anton Davydzenka (Belarus), scor 15-5.


UPDATE, ora 20:07 – Iulian Teodosiu s-a calificat pe tabloul preliminar de 64, după ce a trecut în 128 de Hichem Samandi (Tunisia), scor 15-9.


UPDATE, ora 20:09 – Alin Badea și George Iancu s-au calificat și ei pe tabloul preliminar de 64, după următoarele victorii:
Alin Badea – Istvan Kovacs (Ungaria) 15-5
George Iancu – Ivan Stefano Lucchetti (Argentina) 15-8.
Pe tabloul preliminar de 64, Alin Badea, George Iancu, Iulian Teodosiu și Ciprian Gălățanu au următorul program:
Ora 20:15 – Alin Badea – Luigi Samele (Italia)
Ora 20:15 – Ciprian Gălățanu – Kyehwan Kim (Coreea de Sud)
Ora 20:30 – George Iancu – Csanad Gemesi (Ungaria)
Ora 20:30 – Iulian Teodosiu – Tom Seitz (Franța).


UPDATE, ora 20:34 – Iulian Teodosiu a fost eliminat pe tabloul preliminar de 64, după ce a cedat cu 10-15 în fața lui  Tom Seitz (Franța).


UPDATE, ora 20:44 – Ciprian Gălățanu s-a calificat pe tabloul principal de 64, după ce a trecut pe tabloul preliminar de 64 de Kyehwan Kim (Coreea de Sud), scor 15-10. În schimb, Alin Badea a fost eliminat pe tabloul preliminar de 64, după ce a cedat duelul cu Luigi Samele (Italia), scor 9-15.


UPDATE, ora 20:56 – George Iancu s-a calificat și el pe tabloul principal de 64, după ce a trecut pe tabloul preliminar de 64 de Csanad Gemesi (Ungaria), scor 15-14.
Astfel, sâmbătă, 31 octombrie, pe tabloul principal de 64, România va avea trei sportivi: Tiberiu Dolniceanu – calificat direct, Ciprian Gălățanu și George Iancu – calificați după preliminarii.