UPDATE 6: Tătăran, direct în 64! Sbîrcia, Pop, Dinu, Vereș, Constantin, Măroiu și Dumitru au fost eliminate în preliminarii la etapa de Cupă Mondială de spadă seniori feminin individual, de la Legnano

1218

Sezonul 2015-2016 al Cupei Mondiale la spadă seniori feminin începe vineri, 23 octombrie, în Italia, cu etapa de la Legnano, cu duelurile din calificările probei individuale.
La start s-au prezentat 233 de sportive din  Argentina, Australia, Austria, Brazilia, Canada, Congo, China, Coasta de Fildeș, Columbia, Croația, Cuba, Cehia, Republica Dominicană, Egipt, Spania, Estonia, Finlanda, Franța, Marea Britanie, Georgia, Germania, Hong Kong, Ungaria, Israel, Italia, Japonia, Kazakhstan, Coreea de Sud, Letonia, Lituania, Luxemburg, Olanda, Norvegia, Polonia, România, Portugalia, Africa de Sud, Rusia, Singapore, Serbia, Elveția, Slovacia, Suedia, Taipei, Tunisia, Turcia, Ucraina, SUA și Venezuela.
Țara noastră este reprezentată de zece sportive, după cum urmează: Ana Maria Popescu (CSA Steaua), Simona Gherman (CSA Steaua), Simona Pop (CSA Steaua), Loredana Dinu (CS Dinamo), Anca Măroiu (CSA Steaua), Ana Maria Constantin (CS Dinamo), Ioana Dumitru (CS Dinamo), Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua) și Raluca Sbîrcia (CSU Craiova).
Antrenori: Dan Podeanu și George Epurescu.
Vineri, de la ora 10:00, ora României, intră în calificări opt din cele zece spadasine românce. Simona Pop, Loredana Dinu, Anca Măroiu, Ana Maria Constantin, Ioana Dumitru, Amalia Tătăran, Greta Vereș  și Raluca Sbîrcia intră în concurs în grupele preliminare și vor trage astfel:
1.grupa Dumitru 2.grupa Veres 3.grupa Maroiu 4.grupa Sbircia 5.grupa Dinu 6.grupa Pop 7.grupa Constantin 8.grupa Tataran
Ana Maria Popescu – locul 4, și Simona Gherman – locul 8, nu trag în preliminarii datorită pozițiilor din clasamentul Cupei Mondiale.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția spadasinelor din România la concursul de la Legnano.
FOTO: Augusto BIZZI
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:
logo_RODOTEX_rgb_trans


UPDATE, ora 12:29 –  Loredana Dinu, Anca Măroiu, Ioana Dumitru, Greta Vereș  și Raluca Sbîrcia și-au încheiat evoluțiile în grupele preliminare. Cele cinci spadasine românce au obținut următoarele rezultate:
1.REZ DUMITRU 2.REZ VERES 3.REZ MAROIU 4.REZ SBIRCIA 5.REZ DINU
Simona Pop, Ana Maria Constantin și Amalia Tătăran se află în aceste momente pe planșe, în grupele preliminare.


UPDATE, ora 14:13 – Simona Pop și Ana Maria Constantin și-au încheiat în urmă cu puțin timp evoluția în grupele preliminare. Cele două sportive românce au obținut următoarele rezultate:
6.REZ POP 7.REZ CONSTANTIN


UPDATE, ora 16:00 – Amalia Tătăran și-a încheiat evoluția în grupa preliminară cu următoarele rezultate:
8. REZ TATARAN


UPDATE, ora 16:13 – În urma rezultatelor din grupe, situația celor opt spadasine românce este următoarea: Amalia Tătăran – calificată direct pe tabloul principal de 64, de sâmbătă; Raluca Sbîrcia – eliminată; Simona Pop, Loredana Dinu, Greta Vereș, Anca Măroiu, Ioana Dumitru și Ana Maria Constantin trag mai departe în tururile preliminare de eliminare directă. Programul lor este următorul:
TABLOUL PRELIMINAR DE 128
Ora 16:50 – Anca Măroiu – Kinka Barvestad (Suedia)
Ora 16:50 – Simona Pop – Jagoda Zagala (Polonia)
Ora 17:50 – Ioana Dumitru – Anfisa Pochkalova (Ucraina)
Ora 18:10 – Ana Maria Constantin – Coraline Vitalis (Franța)
Ora 18:10 – Loredana Dinu – Kseniya Pantelyeyeva (Ucraina)
Ora 18:30 – Greta Vereș – Amanda Sirico (SUA).


UPDATE, ora 17:43 – Ana Măroiu s-a calificat pe tabloul preliminar de 64, iar Simona Pop a fost eliminată în 128. Rezultatele celor două pe tabloul preliminar de 128 au fost următoarele:
Anca Măroiu – Kinka Barvestad (Suedia) 15-9
Simona Pop – Jagoda Zagala (Polonia) 8-15.


UPDATE, ora 18:53 – Ioana Dumitru s-a calificat pe tabloul preliminar de 64, iar Vereș Greta, Ana Maria Constantin și Loredana Dinu au fost eliminate pe tabloul preliminar de 128. Rezultatele celor trei în 128 au fost următoarele:
Ioana Dumitru – Anfisa Pochkalova (Ucraina) 15-12
Ana Maria Constantin – Coraline Vitalis (Franța) 5-15
Loredana Dinu – Kseniya Pantelyeyeva (Ucraina) 12-13
Greta Vereș – Amanda Sirico (SUA) 12-15.
Pe tabloul preliminar din 64 vor trage așadar Anca Măroiu și Ioana Dumitru. Programul celor două este următorul:
Ora 19:00 – Anca Măroiu – Hao Jialu (China)
Ora 19:20 – Ioana Dumitru – Oh Myeongjin (Coreea de Sud).
12065801_10154476341393018_1839550654256298368_n Ana Maria Constantin


UPDATE, ora 19:26 – Anca Măroiu și Ioana Dumitru au fost eliminate pe tabloul preliminar de 64 după următoarele rezultate:
Anca Măroiu – Hao Jialu (China) 11-15
Ioana Dumitru – Oh Myeongjin (Coreea de Sud) 8-15.
Astfel, la finalul preliminariilor de vineri, România va avea pe tabloul principal de 64, de sâmbătă, alături de Ana Maria Popescu și Simona Gherman, pe Amalia Tătăran. Simona Pop, Loredana Dinu, Anca Măroiu, Ana Maria Constantin, Ioana Dumitru, Greta Vereș  și Raluca Sbîrcia au fost eliminate vineri în diverse faze ale concursului.